Највисокиот светски тенисер донира 100 долари во хуманитарни цели за секој ас

epa08009260 US Reilly Opelka in action against Canadian Vasek Pospisil in the group stage tie between United States and Canada at Caja Magica pavilion, in Madrid, Spain, 19 November 2019. EPA-EFE/RODRIGO JIMENEZ

Американскиот тенисер Рајли Опелка ќе донира 100 долари во добротворни цели за секој ас кој ќе го реализира на АТП мастерсот во Мајами.

Највисокиот тенисер на светот (211 см) продолжува да донира пари за хуманитарни цели, а овој пат реши тоа да биде 100 долари за секој ас.

Парите ќе бидат наменети за добротворната организација „Wings for Life“.

Собраните пари ќе бидат наменети за фондот за истражување на проблеми со ‘рбетниот мозок.

Опелка е еден од тенисерите кој најбрзо сервира и има најголем број на ас удари на АТП турнирите.

Видео на денот