19 C
Скопје

Највисокиот светски тенисер донира 100 долари во хуманитарни цели за секој ас

Американскиот тенисер Рајли Опелка ќе донира 100 долари во добротворни цели за секој ас кој ќе го реализира на АТП мастерсот во Мајами.

Највисокиот тенисер на светот (211 см) продолжува да донира пари за хуманитарни цели, а овој пат реши тоа да биде 100 долари за секој ас.

Парите ќе бидат наменети за добротворната организација „Wings for Life“.

Собраните пари ќе бидат наменети за фондот за истражување на проблеми со ‘рбетниот мозок.

Опелка е еден од тенисерите кој најбрзо сервира и има најголем број на ас удари на АТП турнирите.

Поврзани вести

Пуштени во продажба влезниците за ЕП 2022, навивајте за ракометарите за само 14 евра

Слободен печат

Реал подготви 80 милиони евра за Милинковиќ-Савиќ

Слободен печат

Најстарата жена на светот се откажа од носење на олимпискиот оган

Слободен печат

Реал ќе извиси, Левандовски гледа кон Премиер лигата

Слободен печат

Пеп Гвардиола кариерата ќе ја заврши во Барселона

Слободен печат

Ред Бул му ги краде инженерите на Мерцедес

Слободен печат

Остави Коментар