Најбогатото семејство на светот заработува 70.000 долари во минута- Слободен печат

Најбогатото семејство на светот заработува 70.000 долари во минута

Кога ќе завршите со читањето на четвртиот пасос од овој текст, најбогатото семејство во светот ќе биде побогато за уште 70.000 долари.

Tоа значи дека за еден час ќе инкасираат дури 4,2 милиони долари, а во исто време утре ќе бидат побогати за 100 милиони долари.

Семејството Волтон, сопствениците на најпознатиот американски малопродажен ланец „Walmart“, располагаат со нешто повеќе од 190 милијарди долари. Тоа е за 39 милијарди повеќе отколку во јули минатата година.

Помеѓу членовите од семејството Волтон најбогат е Џим со богатство проценето на 48,8 милијарди долари, а веднаш зад него е неговиот брат Роб (48,8 милијарди долари), а потоа е сестрата Елис (48 милијарди долари).

Лукас Волтон, синот на третиот брат Џон, кој почина во 2015. година, располага со богатство вредно 16,7 милијарди долари.

Ен Волтон Кроенк и Ненси Волтон Лори, ќерката на ко-основачот на Волмарт, Бад Волтон, „тешки“ се двете по околу шест милијарди долари. Како и Кристи Волтон, вдовица на Џон Волтон.

Прочитај повеќе

По стравичниот земјотрес: Започна судскиот процес за 32 лица кои неодговорно граделе згради во Албанија

Слободен печат

Земјотрес од 4,6 степени ја погоди соседна Грција

Слободен печат

Рама за првпат реагираше по тужбата против Харадинај

Слободен Печат

Хезболах предупреди: Во Либан ќе завладее хаос ако земјата не добие нова влада

Слободен Печат

Зеленски не ја прифати оставката на премиерот за да не ја дестабилизира Украина

Слободен печат

Грета од Лозана им порача на светските лидери: Сѐ уште немате видено ништо, доаѓаме во Давос

Слободен печат

Остави Коментар

twenty + five =

Прочитај повеќе

Уапсени шестмина измамници во Бугарија: Со лажни венчални листови се стекнувале со недвижнини

Слободен Печат

ОЈО отвори истрага за обид за убиство во Арнакија

Слободен Печат

Сенатот во Полска отфрли предлог-закон за „дициплинирање“ на судии

Слободен печат

Фанатичната посветеност кон Трамп има свои граници?

Слободен печат

Маглата ја ограничи видливоста на повеќе патни правци во Македонија

Слободен печат

Герберих: Има добри изгледи за започнување со пристапни преговори пред самитот во Загреб

Слободен печат