На грчка граница се продаваат лажирани потврди за туристи што сакаат да ја преминат границата

Во пограничните области меѓу Грција и Бугарија деновиве се појавиле лажни резултати од тестови за коронавирус, кои се нудат по цена од 30 до 40 евра, јавуваат грчките медиуми, пренесе Фронтлајн.

Според извештаите, грчките власти деновиве спровеле инспекции и контроли во местото Промахонас на границата, при што е утврдено дека постои група што продава лажирани потврди за туристи што сакаат да ја преминат границата. Грција од пред неколку дена бара негативен ПЦР-тест за Ковид-19 не постар од три дена за сите туристи кои сакаат да влезат во земјата.

Според грчките медиуми, збор за потврди што се продаваат за цена од 30 до 40 евра и кои покажуваат негативни резултати од тестот на коронавирусот. Документите кои се откриени биле од неакредитирани лаборатории, кои го пишуваат името на пациентот на негативен тест за парична надомест.

Прочитајте и...  Драчевци возат како „Англичани“: Добиле нова цевка, „изгубиле“ една лента од патот! (ФОТО)

Прочитај повеќе

До 31 август продолжена забраната за влез во Грција за државјани на трети земји

МИА Агенција

Фаучи: Сериозно се сомневам дека руската вакцина е безбедна и ефикасна

Слободен печат

Пет градови во Турција имаат најголема стапка на раст на новозаразени

Слободен печат

СЗО: Над 10.000 новозаразени со коронавирус во Африка

Слободен печат

Германија има над илјада новозаразени со коронавирус

Слободен печат

Словачка се соочува со втор бран на коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Џасинда Ардерн: Понатамошно ширење на Ковид-19 ќе влијае на одлуката за избори

МИА Агенција

Повторно има интернет во Минск, приведени над 2.000 лица во протестите по претседателските избори

МИА Агенција

ДИЖС: Нема забележано појава на истекување црвена отпадна вода во реката Вардар

МИА Агенција

Комисијата за заразни болести ќе одлучува дали да се воведе PCR тест за патниците од соседството кои транзитираат низ државава

МИА Агенција

Бутан првпат прогласи сеопшт карантин поради едно заразено лице од Ковид-19

МИА Агенција

Словенечкиот гудачки квартет „Дисонанс” денеска на програмата на „Охридско лето”

МИА Агенција