Мото ГП: Зарко ја освои пол позицијата во Силверстоун

Жоан Зарко/фото: EPA-EFE/FILIP SINGER

Возачот на Дукати, Жоан Зарко го освои пол позицијата во квалификациите пред утрешната трка за Големата награда на Велика Британија што вози на патеката Силверстоун во Мото ГП шампионатот.

Најбрзиот круг на Зарко изнесуваше 1:57,767 минута што беше доволно за прва пол позицијата за Французинот во Мото ГП.


Второто најдобро време во квалификациите го имаше возачот ка Априлија, Маверик Вињаљес кој задоцни 0,098 секунди зад Зарко, додека третото најдобро време имаше Џек Милер од Дукати.

Четвртото место му припадна на актуелниот шампион Фабио Квартараро, а меѓу најдобрите 10 во квалификациите се најдоа Бањаја, Алеш Еспаргаро, Бецеки, Бастијанини, Мартин и Марини.
Трката за ГН на Велика Британија ќе се вози утре од 14 часот.

Видео на денот