15 C
Скопје

МОТО ГП: Триумф на Оливеира на последната трка сезонава

Возачот на Тех3 КТМ, Мигел Оливеира триумфираше на трката за Големата награда на Португалија која е последна оваа сезона во Мото ГП шампионатот.

Младиот Португалец на домашен терен, на патеката „Алгарве“ дојде до втората победа оваа сезона и втора во најсилната класа, а вкупно 14. во кариерата.

Оливеира беше доминантен на денешната трка, водеше од првиот па се до последниот круг. Веќе во вториот круг направи предност од една секунда пред Франко Морбидели и оттогаш првото место во ниту еден момент не му беше загрозено.

На второто место се пласира возачот на Прамак Дукати, Џек Милер кој имаше заостаток од три секунди, додека последното место на победничкиот подиум му припадна на Франко Морбидели од Петронас Јамаха.

Новиот шампион во Мото ГП класата, Жоан Мир кој титулата ја обезбеди минатата трка во Валенсија, денеска не ја заврши трката поради проблеми со моторот на 10. кругови до крајот.

Распоред и саатници за ЕП 2022: Еве кога играме со Данска, Црна Гора и Словенија!

Лисабон во „пол-позиција“ пред Лондон да го организира финалето во ЛШ?!

ФОТО+ВИДЕО: Најубавата спортистка на светот во дресот на Јокиќ – тој е МВП!

Недвед: Пирло и Роналдо ќе останат во Јувентус