Модри од пендреци и ѓонови – лекар сведочи за демонстрантите претепани од полицијата во Минск (ФОТО)

Лекарот наведе дека повеќето пациенти биле млади на возраст околу 20 години и дека рекле дека биле претепани во текот на нередите, потоа и во полициските комбиња и во станиците.

Доктор по ултразвучна дијагностика од болницата во Минск за „Белсат“ зборуваше за демонстрантите кои ги претепала белоруската полиција во текот на протесттие кои избија по спорната победа на Александар Лукашенко на претседателските избори во Белорусија.

Како што раскажа, во текот на ноќта 11-12 август болницата примила многу пациенти кои биле претепани и мачени. Лекарите заклучиле, дека ако не проговорат за тоа, ќе станат соочесници во злосторството.

Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

– Тоа не е дури ни шок, бидејќи е невозможно да се замисли дека такво нешто е можно во нашата земја. Може да ви го кажам само она лично што сум го видела. Не бев на должност секој ден, но работев ноќта 11-12 август. Во тоа време примивме претепани луѓе, наведе неименуван лекар.

Прочитајте и...  Бајден ја разгледува кандидатурата на генерал Остин за шеф на Пентагон
Артем Пронин ги покажа модринките здобиени откако полицијата го претепала на протестот во Минск/ 15 август 2020/ Фото: EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH

– Ми доведоа четири тешко претепани пациенти и пациенти со рани од куршуми и други повредени, но нив ги испративме во други болници. Со сопствени очи видов многу модринки на моите пациенти. Луѓето беа модри од претепување, немаше недопрено место, вели тој.

Пронин бил тепан од полицијата во притворот каде е однесен во текот на протестот на 15 август 20202/ Фото: EPA-EFE/TATYANA ZENKOVICH

Лекарот укажа дека е познато дека модринките ја повторуваат формата на објектот кој ја нанел, па так виделе отисоци од пендрек по телата на пациентите.

– Едно од момчињата имаше траги од ѓон од полициски чизми среде лице. Како на него да имал знак за удирање. Зошто така би удриле човек во лице, не разбирам – рече тој за „Белсат“.

Прочитајте и...  Заев: Јас сум Македонец кој зборува македонски јазик

Лекарот наведе дека повеќето пациенти биле млади на возраст околу 20 години и дека рекле дека биле претепани во текот на нередите, потоа и во полициските комбиња и во станиците.

Потресни сведочења од притворените на протестите во Минск: Не соблекуваа голи, не тепаа и не мачеа, жените врескаа (ВИДЕО+ФОТО)

Поврзани вести

ВИДЕО: И мртвите немаат мир, азербејџански војници сквернават ерменски гробови

Слободен печат

Откриено која крвна група е поотпорна од другите во однос на коронавирусот

Слободен печат

Турција бележи негативни рекорди, 182 смртни случаи од ковид-19 во последното деноноќие

Слободен печат

ВИДЕО: „Бомба“ или само петарда: Откриена вонбрачната ќерка на Путин, тинејџерка е и милионерка!?

Слободен печат

Костовски до Заев: Не е доволно да се каже дека е Македонец, нека одговори на некои прашања

Слободен печат

Техеран: Протести поради убиство на истакнат научник

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian