Tag : минск

Вести Свет

Во Белорусија уапсени 280 демонстранти (ФОТО)

Илинка Иљоска
 Белоруската полиција вчера уапси 280 демонстранти, од кои 215 во Минск, соопшти денеска Министерството за полиција. Десетици илјади луѓе излегоа на улиците во Минск во...
Вести Свет Слајдер

На протестите во Минск уапсени 50 лица (ВИДЕО)

Слободен печат
Десетици илјади луѓе се собраа денеска повторно на улиците во Минск, иако власта се закани дека против демонстрантите ќе употреби огнено оружје со боева муниција....
Вести Свет Слајдер

Снимка покажува како полицијата во Белорусија постапува со притворените (ВИДЕО)

Марина Дамческа
Затворите на Лукашенко постојано се полнат со притвореници кои полицијата ги апси на секојдневните демонстрации кои започнаа на 9 август, на денот на изборите во...
Вести Свет

Со водени топови и шок бомби растерани демонстрантите во Минск (ВИДЕО)

Слободен печат
Белоруската полиција денеска употреби водени топови и шок бомби за да ги растера илјадниците демонстранти кои излегоа на улиците на Минск барајќи оставка од претседателот...
Вести Ви Препорачуваме Свет

Нови протести во Минск: Полицијата удри по демонстрантите и новинарите (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат
Полицијата и демонстрантите денеска се судрија во Минск откако припадниците на белоруските безбедносни сили се обидоа да го растурат протестот и почнаа да приведуваат. Демонстрантите...
Вести Свет

Дипломатска војна со Белорусија: Полска и Литванија повлекоа 35 дипломати

Слободен печат
 Полска и Литванија денеска повлекоа 35 дипломати од Белорусија, во рамки на силни дипломатски тензии со таа земја, која ги обвинува Варшава и Вилнус за...
Вести Регион

Бугарскиот амбасадор во Минск повикан на консултации во Софија

Слободен печат
Бугарија го повика својот амбасадор во Белорусија на консултации, во знак на солидарност со европските партнери, изјави денеска бугарската министерка за надворешни работи Екатерина Захариева....
Вести Свет

Белорусија: Полицијата повторно растерува демонстранти со водени топови

Слободен печат
Полицијата во Белорусија повторно употреби водени топови за растерување на демонстрантите кои денеска се собраа на протест на улиците во Минск. Како што пренесуваат локалните...
Вести Свет

Нобеловката Светлана Алексиевич побегна од Белорусија

Слободен печат
Белоруската писателка, новинарка и добитничка на Нобеловата награда за литерартура, Светлана Алексиевич (72)  избега од Белорусија поради загриженост за нејзината безбедност, дознава ДПА.  Европските агенции...
Вести Свет

Десетина демонстрантки уапсени на протестите во Минск (ФОТО)

Слободен печат
Десетина демонстрантки беа уапсени денеска на протестот во Минск на кого повторно бараа оставка од претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, пренесува Бета.рс. Стотина жени протестираа...