Вака белоруската полиција ги понижува уапсените: Крвави и помодрени, принудени да се одречат од кревање револуција (ВИДЕО)

Додека на улиците ширум Белорусија четврти ден по ред траат демонстрациите, од тамошната државна телевизија пристигна снимка која најдобро отсликува колкав степен на демократија има во „царството на Лукашенко“.

Апсење на демонстранти во Минск / Белорусија / 10 август 2020 / Фото: EPA-EFE/YAUHEN YERCHAK

Шестмина крвави и помодрени демонстранти полицијата ги понижува во притвор, „преслушувајќи“ ги дека никогаш повеќе во животот нема „да организираат револуција“. На двете девојки и четворица момчиња, кои најпрво по наредба мораа да се завртат кон ѕидот со лисици на рацето и наведнати глави, полицијата им изнуди негативни одговори.

Семејствата на приведените не се помрднуваат од т.н казнен камп откако нивните блиски беа приведени поради протестирање / 12 август 2020 / Фото: EPA-EFE/TATIANA ZENKOVICH

„Не, не, не“, „Никогаш во животот“, изморено говорат младите луѓе додека полицијата ги постројува.

Во Минск и вечерва се одржуваат протести поради шестиот претседателски мандат на Александар Лукашенко. Голем број граѓани сметаат дека изборите биле нерегуларни, а изборните резултати фалсификувани, што беше причина да излезат на улиците во неделата, на 9. август, кога е соопштено дека Лукашенко освоил 80, 08 отсто од гласовите.

Солидарност со повредените: Стотици жени во бело формираа „жив синџир“ на плоштадот во Минск (ФОТО)

Белоруските власти објавија дека претходните три дена се уапсени повеќе од 6.000 демонстранти. Од ЕУ пристигна остро предупредување на адреса на актуелниот претседател Лукашенко под итно да ги ослободи сите уапсени, во спротивно го чека сценарио кое нема воопшто да му се допадне. Плашејќи се за својата безбедност, и Тихановскаја беше приморана да ја напушти државата, па денеска замина за Литванија.

Тихановскаја: Донесов тешка одлука да ја напуштам земјата и знам дека многу ќе ме мразат за тоа

Прочитајте и...  Ѓоргиев: Барањето Гоце Делчев да биде запишан како Бугарин останува неприфатливо

Прочитај повеќе

На Ќафасан уапсени вооружен Полјак и Индиец во обид да влезат во Македонија

Слободен печат

Дачиќ: „Веројатноста за апсење на Тачи е 99 проценти“

Слободен печат

Пожарите во Калифорнија однесоа три животи, евакуирани илјадници луѓе (ФОТО+ВИДЕО)

Слободен печат

Над 700 мигранти од Лезбос префрлени во континенталниот дел на Грција

Денеска ќе биде изречена пресудата за Јанакиески и останатите обвинети во „Насилство во Центар“

Слободен печат

Во Солун запалено американското знаме, Помпео на Крит на гости кај Мицотакис

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Еди Рама со фотографија од Лешница ја претстави „прекрасната“ Албанија (ФОТО)

Алек Стојковски

Делови од Карпош и Сопиште утре без струја

Слободен печат

Заев: Крајно време е да најдеме решение за намалување на загубите и отпадот на храна (ВИДЕО)

Слободен печат

Националната платформа повторно падна, учениците не можат да се логираат за пробниот час

Михаило Донев

Макрон во Вилнус ќе се сретне со Тихановскаја

Слободен печат

За командантот на КФОР Риси ЗСО е контроверзно прашање

Слободен печат