Солидарност со повредените: Стотици жени во бело формираа „жив синџир“ на плоштадот во Минск (ФОТО)

Стотици жени во бела облека и со бели рози и други цвеќиња во рацете формираа „жив синџир” на Плоштадот Комаровски во Минск, во знак на солидарност со повредените за време на протестите изминатите денови во Белорусија.

Минск, Белрусија / 12 август 2020 / Фото: EPA-EFE/TATIANA ZENKOVICH
Апсење на демонстранти во Минск / Белорусија / 10 август 2020 / Фото: EPA-EFE/YAUHEN YERCHAK
Минск, Белорусија / 10 август 2020 / Фото: EPA-EFE/STRINGER
Апсење на демонстранти во Минск / Белорусија / 10 август 2020 / Фото: EPA-EFE/YAUHEN YERCHAK

Полицијата побара жените, претежно млади девојки, да се разотидот, што тие и го направија, но набрзо се вратија на плоштадот.

Минск, Белрусија / 12 август 2020 / Фото: EPA-EFE/TATIANA ZENKOVICH

Тие се држат за раце и извикуваат „веруваме, можеме, ќе победиме”.

Семејствата на приведените не се помрднуваат од т.н казнен камп откако нивните блиски беа приведени поради протестирање / 12 август 2020 / Фото: EPA-EFE/TATIANA ZENKOVICH
Минск, Белрусија / 12 август 2020 / Фото: EPA-EFE/TATIANA ZENKOVICH

Протестите во Белорусија почнаа вечерта на 9 август, откако актуелниот претседател Александар Лукашенко прогласи победа на претседателските избори.

Апсење на демонстранти во Минск / Белорусија / 10 август 2020 / Фото: EPA-EFE/YAUHEN YERCHAK

Протестите продолжија во понеделникот и вторникот, при што беа уапсени неколку илјади демонстранти, едно лице е убиено кога се обидело да фрли експлозивна направа кон полициските сили и која експлодирала во неговата рака.

Прочитајте и...  Папа Франциск повика на исправање на неправдите, заштита на сиромашните и мигрантите
Девојка повредена на протестите во Минск, Белорусија / 10 август 2020 / Фото: EPA-EFE/STRINGER
Минск, Белрусија / 12 август 2020 / Фото: EPA-EFE/TATIANA ZENKOVICH

Главниот противник на Лукашенко, Светлана Тихановска, која, според властите освоила 10,09 проценти од гласовите, поради својата безбедност беше принудена да избега во Литванија.

Тихановскаја: Донесов тешка одлука да ја напуштам земјата и знам дека многу ќе ме мразат за тоа

Апсење на демонстранти во Минск / Белорусија / 10 август 2020 / Фото: EPA-EFE/YAUHEN YERCHAK

Западните лидери ги осудија насилствата во Белорусија. ЕУ оцени дека изборите не биле ниту слободни, ниту фер.

Повредено лице на протестите во Минск, Белорусија / 10 август 2020 / Фото: EPA-EFE/STRINGER

КИДНАПИРАЊА на улица, криење гласови и многу насилство: Надреални снимки од улиците во Белорусија откако Лукашенко прогласи победа (ФОТО/ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Стабилизирана бројката на новозаразените на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

Облачно време со сончеви периоди

Слободен печат

Виц на дено: Туѓи грешки

Слободен печат

Дали за падот на украинскиот авион е виновен диспечерскиот центар?

Слободен печат

Италијанското обвинителство осомничи 237 лица за шверцање на дрога, од нив 117 Албанци

Слободен печат

Хоти за апсењето на Харадинај и Гуцати: Правдата е над сѐ

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Десетина демонстрантки уапсени на протестите во Минск (ФОТО)

Слободен печат

Нова снимка од инцидентот со полицијата во Битола (ВИДЕО)

Слободен печат

Лекарите веќе ни од колегите не се безбедни: Во Куманово доктор нападнал колега, тој избегал низ прозор

Слободен печат

Филипче: Со жалење ја примив веста, дека уште еден медицински работник ја изгуби битката со ковид-19

Слободен печат

Ким Џонг-ун често знае да биде суров: Еве што сѐ е казниво со смрт во Северна Кореја

Слободен печат

Моментот на ужасот: Се појави снимка од падот на украинскиот авион (ВИДЕО)

Слободен печат