Tag : солидарност

Вести Свет Слајдер

Меркел: ЕУ во време на криза да покаже светска солидарност и да преземе поголема одговорност

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел побара Европа да преземе поголема одгворност во светот и изрази жалење што односите со САД се поинакви, посебно за прашањата за...
Вести Економија Слајдер

Нашата држава ќе има пристап до Фондот за солидарност на ЕУ вреден 800 милиони евра

Слободен печат
Владата на оваа седница ја разгледа и ја усвои Информацијата за можноста за користење на Фондот за солидарност на Европската унија (ФСЕУ) за справување со...
Вести Македонија

По повод Денот на трудот и во духот на солидарноста, Заев денес даруваше крв

Слободен печат
Лидерот на СДСМ Зоран Заев по повод Денот на трудот заедно со неколку членови на семејството,  денес даруваа крв. Тој на Фејсбук објави фотографии и...
Вести Македонија

Ангеловска не сака да ја коментира одлуката на Уставниот суд

Слободен печат
Министерката за финансии Нина Ангеловска не сака да ја коментира одлуката на Уставниот суд за оспорување на уредбата на Владата со која сите именувани лица...
Вести Економија

Јовановиќ: Не се главни политичарите, туку бизнисмените, олигарсите, бидејќи само тие ќе останат нечепнати во оваа криза

Слободен печат
Бранимир Јовановиќ, универзитетски професор и финансиски аналитичар во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ даде свој став за скандалозната одлука на Уставен суд. -Ќе морам да...
Вести Економија

Коронавирусот го извади „трулежот“ на ЕУ на површина: Со кредити наместо солидарност ги доведува следните генерации во сиромаштија

Слободен печат
Корона вирусот откри фатална пукнатина во ЕУ, недостаток на солидарност, е насловот на авторскиот текст на францускиот економист Шахин Вале, кој бил советник на Емануел...
Колумни

Слобода

Петар Богојески
Сме виделе и слушнале за секакви власти. Секое владеење, само за себе, е уникатно. Но, ние сакаме да се родиме, да живееме и создаваме, само...
Вести Свет

Утре почнуваат рамазанските пости

Слободен печат
Вечарва со заоѓањето на сонцето за верниците од муслиманска вероисповед започнува светиот месецот Рамазан, а сите активности ќе бидат прилагодени на актуелната ситуација во согласност...
Колумни

Корона и солидарност

Петар Богојески
Живееме во време кога зборот солидарност е во секојдневна употреба. Но во исто време, тоа се подразбира како „милостина“ или паушално се нафрла кога се...
Вести Регион

Шпанско знаме кренато пред грчкото МНР, солидарност и поддршка од Грција до Шпанија

МИА Агенција
Со кревање на шпанското знаме пред зградата на Министерството за надворешни работи на Грција и на грчкиот Парламент, Грција изразува солидарност и поддршка со Шпанија...