„Мистер“, ти благодариме: Марчело Липи ја заврши тренерската кариера!

Легендарниот стручњак Марчело Липи одлучи да се повлече. Тој беше одличен фудбалер, но уште подобар како тренер, а после скоро илјада натпревари на клупите на клубовите и репрезентациите одлучи дека е доволно.

Пензионерските денови ќе ги помине гледајќи фудбал, во спортот во кој остави голема трага..„Мистер“ моментно има 72 години и неговото наследство од фудбалот нема да биде заборавено.

– Завршив со тренирањето. Можеби бил корисен во некои други улоги, ќе видиме. Ништо пред наредната пролет. Но, што се однесува до тренирањето, доста е – рече Липи за „Радио Спортива“.

Тренерската кариера ја започна уште во 1982 година во јуниорските категории на Сампдорија, а ја заврши во 2019 година на клупата на кинеската репрезентација.

Прочитајте и...  Италија го отвора првиот воздушен коридор од Европа кон САД за патници негативни на Ковид-19

Најмногу успеси имаше со Јувентус кога петпати ја освои титулата во Серија А, како и трофејот во Лигата на шампионите (сезона 1995/96).

А секако најмногу ќе се памети како ја водеше репрезентацијата на Италија до трофејот на СП 2006 во Германија. Воедно освојувач на голем број индивидуални признанија..

Поврзани вести

Лига на Европа: Наполи победи и за Диего (ВИДЕО)

Слободен печат

Барселона без милост кон Кил, Митревски и Порто минимално С

Слободен печат

ВИДЕО: Џејмс со луда тројки го сруши Реал, пораз на Црвена звезда во Евролигата

Слободен печат

ВИДЕО: Солзи на „Сан Паоло“, сите фудбалери на Наполи излегоа дресови со бројот 10

Слободен печат

Најинтересните изјави на Марадона: Кој танцува со својата сестра, зашто Роналдо продава шампон за коса…

Слободен печат

Лига на Европа: Адеми со Динамо и Црвена звезда пред пласман во нокаут фазата 

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian