21.8 C
Скопје

Tag : Пензија

Вести Ви Препорачуваме Економија СП Неделник

Во пензија со 69, иако секој петти Германец дотогаш е починат

Слободен печат
Во Германија старосната граница за одење во пензија од 2012 година е зголемена на 67 години. Според актуелните податоци, постепеното зголемување на старосната граница за...
Вести Македонија

Шахпаска: Се очекува одблокирање во Собранието на законот за пензионирање на 64 години

Слободен печат
 Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска очекува законското решение за одење во пензија на 64 години да биде одлокирано во Собранието и да...
Вести Македонија

Од утре почнува исплатата на мајските пензии

Слободен печат
Од утре започнува исплатата на мајските пензии за граѓаните кои не користат платежни картички. И овој пат пензиите ќе се делат во четири групи според...
Останатo Спорт

Дали е време за пензија, се повеќе прозивки на сметка на Федерер

Слободен печат
Иако не се очекуваше Рожер Федерер да направи некој забележителен резултат на првиот турнир по враќањето од операцијата на коленото во Доха, сепак за многумина...
Спорт Фудбал

Герет Бејл заминува во пензија по ЕП?!

Слободен печат
Герет Бејл по завршување на сезонава треба да се врати во Реал Мадрид каде сигурно би ја греел клупата дури и да дојде нов тренер...
Вести Економија

Исплатата на пензиите започнува на 26 мај

Слободен печат
На денешната седница Владата ја разгледа и усвои Информацијата за исплата на пензии за месец мај 2021 година и го задолжи Фондот на пензиското и...
Вести Македонија

Партија на пензионери:Ќе се усогласуваат пензиите и на пензионерите од МВР со стаж покус од 40 години

Слободен печат
Партијата на пензионери ги информира засегнатите пензионери од МВР дека наскоро треба да бидат донесени дополнителни измени во Законот за внатрешни работи, со цел со...
Вести Македонија

Влада: Пензионерите ќе ги добијат пензиите пред празниците

Слободен печат
Владата денеска го задолжи Фондот за пензиско осигурување до 23 април да ги достави податоците за пензиите до деловните банки, на кои пак им препорача...
Кошарка Спорт

Поради проблеми со срцето, Олдриџ ја заврши НБА кариерата

Слободен печат
Ламаркус Олдриџ после 15 години на НБА терените, преку социјалните мрежи ја информираше јавноста дека одлучи да се пензионира.. Оваа одлука ја донесе после одигрувањето...