7 C
Скопје

Мишел: Се раширија три нови мутации на ковид-19, неважните патувања остануваат ограничени

Претседателот на Европскиот Совет (ЕС), Шарл Мишел ги повика земјите-членки да ги почитуваат заедничките принципи кога станува збор за ограничувања на патувањата, со цел да се спречи ширењето на пандемијата на ковид-19, особено на новите мутации на вирусот.

Лидерите на ЕУ наведуваат дека три нови мутации на коронавирусот веќе се раширија во многу земји-членки и оти неважните патувања и натаму може да бидат ограничени, а мерките пропорционални.

– Мора да обезбедиме проток на стоки и на услуги на единствениот пазар низ зелените коридори. Очекуваме Европската комисија да се погрижи овие правила да се почитуваат, рече Мишел.

По состанокот со лидерите на ЕУ, претседателот на ЕС повика на солидарност со трети земји во дистрибуцијата на вакцините, како преку Ковакс механизмот, така и преку механизмот на ЕУ за трансфер на вишок вакцини од земјите членки.

Прочитајте и...  Приведен дилер од Скопје

– Се согласивме да продолжиме да ги делиме вакцините со соседите и партнерите. Здравствените работници треба да бидат први заштитени и нашата помош треба да ја добие секој што има потреба од тоа, вклучително и Африка, Западен Балкан, Латинска Америка и земјите од Источното партнерство, истакна Мишел.

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар