18 C
Скопје

Tag : шарл мишел

Вести Свет Слајдер

Мишел: ЕУ скептична за укинувањето на патентите за вакцини

Слободен печат
Европската Унија е скептична за тоа дали е корисно да укинат правата на интелектуална сопственост на вакцините против Ковид-19 како начин за борба против пандемијата,...
Вести Свет

Шарл Мишел изрази „непоколеблива поддршка“ на ЕУ за Украина

Слободен печат
Претседателот на Советот на Европската унија, Шарл Мишел денеска изрази „непоколеблива поддршка” на ЕУ за Украина, која се соочува со распоредување на руски воени сили...
Вести Економија

Шарл Мишел и Фон дер Лајен ќе му ги претстават условите за обновување на економските односи на Ердоган

Слободен печат
Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, и претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, денеска патуваат во Турција каде на претседателот Реџеп Тајип Ердоган...
Вести Свет Слајдер

Мишел: ЕУ и САД мораат заеднички да работат на зачувувањето на глобалната безбедност

Слободен печат
Првиот човек на Европскиот совет, Шарл Мишел изјави дека Европската унија и САД мораат да работат заедно на зачувувањето на глобалната безбедност, демократија и стабилност,...
Вести Свет Слајдер

Путин и Мишел констатирале на телефон: Односите меѓу ЕУ и Русија на најниско ниво, имаме бројни несогласувања

Слободен печат
Претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, во телефонски разговор со рускиот претседател Владимир Путин денеска заклучил дека односите помеѓу ЕУ и Русија се на најниско...
Вести Регион

ЕУ го повика Ердоган да ја врати довербата во односите со Унијата

Слободен печат
Лидерите на европските институции денеска го повикаа претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган, да создаде услови за мирни односи со Европската унија (ЕУ) за време...
Вести Свет Слајдер

Мишел: ЕУ нема да користи вакцини за пропагандни цели

Слободен печат
Претседателот на Европскиот Совет (ЕС), Шарл Мишел, денеска, по повод медиумски добро следената кампања за испорака на вакцини против ковид-19 од Кина и од Русија...
Вести Свет

Мишел: Шокиран сум од обвинувањата за „вакцински национализам” на ЕУ

Слободен печат
Претседателот на Европскиот Совет (ЕС), Шарл Мишел, на својот блог одговори на критиките за забрани за извоз на вакцини од ЕУ и вели дека е...
Вести Свет

Кристијан Даниелсон назначен за медијатор на ЕУ во Грузија

Слободен печат
Кристијан Даниелсон, поранешниот генерален директор на Европската комисија, денеска е назначен за медијатор на ЕУ во Грузија од претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел. Мишел...
Вести Свет

Мишел: Санкциите против Москва го покажаа единството на ЕУ

Слободен печат
Првиот човек на Европскиот Совет, Шарл Мишел денеска изјави дека санкциите на Европската Унија (ЕУ) кон официјална Москва, поради нејзините постапки против опозицискиот лидер Алексеј...