20 C
Скопје

Tag : мутации

Вести Регион Слајдер

Еден од осум смртни случаи во Европа има врска со загадувањето на воздухот: Мутациите се пренесуваат од родители на деца

Слободен печат
Еден од осум смртни случаи во Европа има врска со загадувањето на животната средина, а најтешка е состојбата на Балканот, се вели во извештајот на...
Вести Свет

За една година во Австрија утврдени 137 мутации на коронавирусот

Слободен печат
Од 3 април минатата година до 20 април годинава, во Австрија се идентификувани најмалку 137 различни варијанти на коронавирусот, соопшти Агенцијата за здравје и безбедност на храна (АГЕС). Најчестата...
Вести Здравје Слајдер

Студија: Ризикот од инфекција во затворен простор е ист на растојание од 2 метри како на 20 метри

Слободен печат
Ризикот од инфекција на корона во затворен простор е ист, без оглед на тоа дали луѓето се оддалечени два или 20 метри, дури и кога...
Вести Свет Слајдер

ЕУ ќе преговара за набавка на 1,8 милијарди вакцини од „втора генерација”

Слободен печат
Европската унија  ќе почне преговори за набавка на 1,8 милијарди дополнителни дози од „втора генерација” вакцини против коронавирус, изјавија за западни медиуми извори блиски до...
Вести Свет

Курц: Ризикот од нови мутации е реален и ќе треба прилагодување на вакцините

Слободен печат
 Вакцинација на населението е најголем приоритет на национално, европско и глобално ниво, истакна синоќа во Берлин австрискиот канцелар Себастијан Курц. Тој потенцираше дека дека единствено...
Вести Свет

„Рош” ќе прави софистицирани тестови за откривање на нови мутации на ковид-19

Слободен печат
Швајцарската фармацевтска компанија „Рош” соопшти дека работи на нов дијагностички тест, чија цел е откривање нови мутации на коронавирусот во лабораториски услови. Новиот тест, кој...
Вести Свет

Путин: Руските вакцини се ефикасни и против новите соеви на ковид-19

Слободен печат
Рускиот претседател Владимир Путин денеска изјави дека руските вакцини се ефикасни и против мновите соеви на ковид-19 што се шират низ Европа. Тој на состанокот...
Вести Свет

Над 50 отсто од моментните инфекции во Австрија се последица на мутации

Слободен печат
Повеќе од пола од сите нови инфекции со коронавирусот во Австрија во моментот се предизвикани од новиот сој. – Мутациите, бидејќи се посилни, се чини...
Вести Свет

Мишел: Се раширија три нови мутации на ковид-19, неважните патувања остануваат ограничени

Слободен печат
Претседателот на Европскиот Совет (ЕС), Шарл Мишел ги повика земјите-членки да ги почитуваат заедничките принципи кога станува збор за ограничувања на патувањата, со цел да...
Здравје Магазин Магазин слајдер

Истражување: Kолку мутации на коронавирусот може да се појават?

Слободен Печат
Нормално е вирусите да мутираат, затоа не е изненадување што тоа е случајот и со „SARS-CoV-2“. Но, дали има ограничување колку вирусот може да мутира...