6 C
Скопје

Tag : патувања

Забава Магазин Магазин слајдер Технологија

Пандемијата предизвика вистински бум во туризмот – но во виртуелната реалност

Слободен Печат
Виртуелното патување во пандемијата станува подостапно и подостапно благодарение на новите апликации и опрема за виртуелна реалност. Џем Џенкинс Џонс била принудена поголемиот дел од...
Вести

Европската комисија бара од Белгија да не забранува патувања

МИА Агенција
 Европската комисија денеска порача дека е изненадена што Белгија одлучи да ја пролонгира одлуката за затворање на границите и бара од владата да донесе различни...
Вести Свет

Мишел: Се раширија три нови мутации на ковид-19, неважните патувања остануваат ограничени

Слободен печат
Претседателот на Европскиот Совет (ЕС), Шарл Мишел ги повика земјите-членки да ги почитуваат заедничките принципи кога станува збор за ограничувања на патувањата, со цел да...
Вести Свет

Германија загрижена од ширењето на новите варијанти на коронавирус

Слободен печат
Германскиот министер за здравство Јенс Шпан и претседателот на институтот Роберт Кох, Лотар Вилер, денеска истакнаа дека ширењето на новите варијанти на коронавирусот е загрижувачко....
Вести Свет

Германија ги ограничува патувањата од земји во кои е откриен новиот вид на коронавирус

Слободен печат
Германија ќе воведе ограничувања за патниците од Бразил, Велика Британија, Португалија и Јужна Африка, каде е откриен новиот вид на коронавирус. Тоа се наведува во...
Вести Свет

ЕУ ги ревидира правилата за патување: Олабавени рестрикциите за шест земји, меѓу нив и Руанда

Слободен печат
Советот на Европската Унија (ЕУ) денеска прифати да ги олесни рестрикциите за патувања од и кон шест земји врз основа на епидемиолошката состојба. Станува збор...
Вести Свет

Бајден повторно ги воведе ограничувањата за патување

Слободен печат
Американскиот претседател eо Бајден во понеделникот потпиша указ со кој повторно се воведуваат ограничувања за патувања од 26 европски земји – членки на Шенген, Ирска,...
Вести Свет

Лидерите на ЕУ заклучија: Границите остануваат отворени, но се воведуваат рестрикции за патувањата

Слободен печат
Лидерите на ЕУ заклучиле на вечерашниот состанок посветен на пандемијата на ковид-19 дека внатрешните и надворешните граници на ЕУ мораат да останат отворени, но со...
Вести Свет Слајдер

Без примена вакцина нема да патувате, летувате или тргувате

Срѓан Ивановиќ
Откако почна вакцинацијата на населението во поголем број држави од светот, луѓето веќе почнаа да се надеваат дека повторно ќе можат да патуваат, да пазаруваат...
Вести Свет

Италија забрани патувања од 21 декември до 6 јануари

Слободен печат
Италијанската Влада денеска соопшти дека воведува забрана за патувања за време на новогодишните празници, со цел да се обиде да спречи ширење на коронавирусот, јави...