13 C
Скопје

Миовски и МТК продолжуваат успешно во унгарското првенство!

Денеска во рамките од 11 коло во најсилниот унгарски шампионат МТК со резултат 0:1 славеше против Мезекевешд.

Стрелец на единствениот погодок беше фудбалерот од Нигерија, Жорж Икене-Кинг во 21 минута од средбата на теренот во „Варош“ стадионот.

После настапите со македонската У21 репрезентација, нашиот играч Бојан Миовски им се врати на клупските обврски и го одигра целиот меч за МТК.

Ова е петти триумф сезонава, трет по ред за моментно трето место на МТК во генералниот пласман со 18 бода, два помалку од водечкиот Ференцварош кој до сега има осум одиграни натпревари.

А токму лидерот Ференцварош според календарот е следниот противник на Македонецот во првенството, дуел кој ќе се одигра за седум дена.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Солскјер конечно го победи Клоп, Фернандеш го исфрлли Ливерпул од ФА купот

Поврзани вести

Сега е ОФИЦИЈАЛНО, Челси му даде отказ на Лампард

Слободен печат

На повидок скандал на Мундијалот: Словенците биле отруени пред натпреварот со домаќинот Египет?

Слободен печат

Лампард денеска добива отказ, негов наследник ќе биде Тухел?!

Слободен печат

Мукаетов останува претседател на РФМ уште четири години

Слободен печат

Левандовски на еден натпревар постави три рекорди во Бундеслигата

Слободен печат

ПСЖ му нуди договор на Рамос каков што не се одбива

Слободен печат

Остави Коментар