15 C
Скопје

Мицотакис со најава: Грција денеска ја пробива границата од еден милион вакцинации

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис денеска изјави дека денеска ќе биде надмината симболичната бројка на еден милион дози,што значи дека секоја седмица што поминуваа градиме ѕид на имунитет. Тој најави дека од април Грција ќе има на располагање многу повеќе дози, јави дописничката на МИА од Атина.

Мицотакис истакна дека наспроти добрите вести за вакцинацијата има и „загрижувачки вести” поврзани со мутациите, односно британскиот сој, кој преовладува во земјата и брзо се шири, па затоа има зголемување на бројот на нови случаи и притисок врз здравствениот систем.

– На овој напад одговараме со продолжување на зајакнувањето на нашите болници. Пред сѐ во Атика, каде што го имаме најголемиот проблем. А, со фактот што рано презедовме рестриктивни мерки, можеме да управуваме со ситуацијата и покрај тешкотиите. Во спротивно, ќе станевме Португалија или Чешка. Од денеска, како што знаете, ја надградуваме одбраната на јавното здравство, правејќи го поефикасно спроведувањето на контролираното движење, истакна грчкиот премиер.

Прочитајте и...  Лавров во Техеран ќе разговара за нуклеарниот договор и кибер нападот врз Натанц

Од шест часот утрово во Грција во сила се построги измени на актуелните мерки, со цел да се ограничи раздвиженоста на граѓаните и да се спречи дополнителното ширење на коронавирусот, а паралелно се прави реорганизација на атинските болници, поради зголемениот број пациенти.

Неколку болници се исклучиво во ковид клиники, а една од воените болници  во Атина и приватна клиника ќе биде „не ковид” болници.

Од почетокот на пандемијата во Грција има 197.279 потврдени случаи на ковид-19, а починаа 6.597 лица.

Грција од 7 ноември во 2020 година е во карантин и со воведен полициски час, о исклучок на мали временски периоди кога постоеше олабавување на мерки, додека пак областа Атика, поширокиот регион на Атина во строг карантин е веќе 20 дена.

Прочитајте и...  Словенија ќе го укине ограничувањето за вакцинирање со „Астра-Зенека“

Поврзани вести

Лавров: ЕУ ги загрозува преговорите со воведување санкции за Иран

Слободен печат

Џафери им го честита почетокот на Рамазан на припадниците на исламската вероисповед

Слободен печат

Филипче: Цените за лекување на коронавирус во приватните клиники предлагаме да се движат од 40.000 до 305.000 денари

Слободен печат

Радев ја закажа првата седница на новоизбраниот бугарски Парламент за 15 април

Слободен печат

ВИДЕО | Дисоска: Жените претприемачи треба да добијат помош од владата затоа што се најдоа под поголем удар на пандемијата

Александра Бубевска

ВИДЕО | Ременски: Имаме системски скандал – институционализирани форми на организиран криминал и злоупотреба на биометриските податоци

Слободен печат

Остави Коментар