Tag : кирјакос мицотакис

Вести Регион Слајдер

Мицотакис: Оградата на грчко-турската граница за спречување на мигранти ќе биде готова до април

Слободен печат
Новата ограда што ќе биде подигната на грчко-труската граница за спречување на мигранти, ќе биде поставена до април, соопштија од Кабинетот на грчкиот премиер, Кирјакос...
Вести Некатегоризирано Свет

Турските активности во фокус на средбата Мицотакис – Мас

Илинка Иљоска
Односите со Турција и последните случувања во Источниот Медитеран беа во фокусот на средбата на грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис со шефот на германската дипломатија Хајко...
Вести Регион

Мицотакис со оценка: Контактите со Турција се охрабрувачки и во правилна насока

Слободен печат
Прелиминарните контакти меѓу Грција и Турција се охрабрувачки и во правилна насока, преферираме да ѝ дадеме шанса на дипломатија за да најдеме взаемно прифатливо решение,...
Вести Регион

Мицотакис во дилема за мерка против ковид-19: Самозаштита или карантин

Слободен печат
Дилемата самозаштита или карантин ја постави грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во неговата нова телевизиска порака до граѓаните во која говореше за ситуацијата со коронавиусот во...
Вести Регион Слајдер

Ципрас: Мицотакис должи извинување на Грците за измамите, лагите, омразата и поделбите за Договорот од Преспа

Слободен печат
Кога го решивме проблемот со северните соседи, одбраа да ја кренат земјата на нозе, а сега премиерот на Северна Македонија ги фали за нивното верно...
Вести Регион

Мицотакис ја повика Турција на дијалог: Ако Анкара не запре со агресивно однесување, ќе се соочи со санкции од ЕУ

Слободен печат
Турција да запре со агресивното однесување, да соработува и да започне дијалог, во спротивно може да се соочи со санкции од Европската Унија (ЕУ), е...
Свет

Мицотакис одржа состанок поради ширењето на коронавирусот во Грција

За оцена на состојбата и преземените мерки за новиот коронавирус во Грција, грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис утрово одржа состанок на кој присуствуваа министерот за здравство...
Вести Регион

Мицотакис го избриша поранешниот фудбалер Загоракис од групата европратеници на Нова демократија

Слободен Печат
Предлогот на Комисијата за професионален спорт, фудбалските тимови ПАОК и Ксанти од првата да преминат во втората грчка фудбалска лига, поради кршење на правилата на...
Вести Регион

Грција за првпат има шанса да добие жена претседател

Слободен Печат
Сметам дека е време нашата татковина да добие достојна Гркинка на највисоката државна позиција, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во обраќањето до јавноста, предлагајќи ја...
Вести Регион

Атина задоволна: Направивме фантастичен напредок во американско–грчките одбранбени односи

Слободен Печат
Една седмица по посетата на премиерот на Грција, Кирјакос Мицотакис на Вашингтон и средбата со американскиот претседател Доналд Трамп, официјална Атина е задоволна од исходот,...