Металург ги дозна ривалите за влез во групите на ЕХФ Купот

После елиминацијата на Пелистер и на Бутел, клубот од Автокоманда е единствениот македонски претставник во второто по квалитет европско ракометно натпреварување.

„Сино-белите“ беа директно сместени во последното трето квалификациско коло, како последна пречка за влез во групната фаза на ЕХФ купот.

ЕХФ воедно ги објави двата шешири пред ждрепката во вторник (15. октомври) која ќе започне од 11.00 часот во Виена за извлекување на двојките од третото квалификациско коло.

РК Металург се наоѓа во групата на носители и ќе добие ривал кој што доаѓа од вториот шешир, помеѓу нив се Бенфика на македонскиот репрезентативен голман Борко Ристовски, ЗТР Запорожје кој за еден гол беше подобар од Бутел, а со две високи победи Винтертур го елиминираше Пелистер.

Прочитајте и...  Работнички тргна со подготовките, Стојковски и Зука најнови засилувања

– Алпла Хард (Австрија), Ахилес Бошолт (Белгија), СКА Минск (Белорусија), Талент Плзен (Чешка), Адемар Леон (Шпанија), ПАУК Хандбал (Франција), Олимпијакос (Грција), Чурго (Унгарија), Арендал (Норвешка), Азоти-Пулави (Полска), Горник Забрзе (Полска), Бенфика (Португалија), Горење Велење (Словенија), Винтертур (Швајцарија), Малме (Шведска) и ЗТР Запорожје (Украина).

Натпреварите од третото коло ќе се одиграат во термините 16/21 ноември 2019 година.

Прочитај повеќе

Кокошков и официјално тренер на Фенербахче

Слободен печат

После 43 обиди, Роналдо конечно реализираше од слободен удар! (ВИДЕО)

Слободен печат

Манчестер јунајтед стана „гол-машина“ во Премиер лигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Буфон е новиот рекордер во италијанската Серија А

Слободен печат

Ф1: Ботас на пол позиција во Австрија

Слободен печат

Ангеловски: Очекувам многу од Елмас, може да биде лидер

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Поминаа точно 16 години од најголемото европско фудбалско чудо! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Ла Лига“: Барди со Меси и Бензема во тимот на месецот! (ФОТО)

Слободен печат

Румениге: Алкантара нема да го пуштиме бесплатно!

Слободен печат

Ултиматум: Еве ги условите на Обамејанг, Арсенал е на потег!

Слободен печат

Македонецот Христо Ковачи на картинг трка во Австрија

Слободен печат

Еден играч на Манчестер сити не му аплаудираше на Ливерпул! (ВИДЕО)

Слободен печат