Мет Дејмон ќе го снима филмот „Зараза 2“ во Србија?

Филмот „Зараза“, кој е снимен во 2011 година, доживеа голема популарност кога насекаде во светот се рашири коронавирусот.

Имено, овој според многумина контроверзен проект на Стивен Спилберг, кој говори за вирус што настанал во Кина и е смртоносен за луѓето, беше сфатен како еден вид „најава“ на настаните, иако реално пред девет години никој не можеше да знае што ќе се случува во 2020 година.

Токму ваквиот развој на настаните, според написите на српски „Ало“, ја инспирирало филмската екипа да сними продолжение на филмот „Зараза“. Според пишувањата, вториот дел од филмот ќе ги опфати случувањата во Европа, кои беа предизвикани како последица на ковид-19. Токму затоа актерската екипа се сели од Америка во Европа, а голем дел од филмот ќе биде снимен токму на Балканот.

Прочитајте и...  Интервју со Вјера Мујовиќ, белградска глумица: Секогаш ќе бидам девојченце, кое го бара своето гнездо

– Продолжението на филмот „Зараза“ најверојатно ќе почне да се снима во декември годинава. Со оглед на тоа што коронавирусот во Европа предизвика тешки последици, продуцентот и режисерот одлучија наместо во Америка, филмот да се снима во некои делови од Европа, најмногу во Италија, а одредени сцени и во Белград, но и во Црна Гора – вели неименуваниот извор за „Ало“.

Според истиот извор, на сетот ќе се појават актерите од првиот дел, а главниот актер и понатаму останува Мет Дејмон, кој во филмот ќе глуми лик на човек имун на вирусот.

Прочитај повеќе

Легендарната Софија Лорен по 11 години се враќа на филмското платно!

Слободен Печат

Покрај тоа што кажува добри вицеви, Сашко Коцев знае да биде и романтичен: Актерот со фотка од него и сорпугата Смиљана ја одбележа годишницата од бракот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пиел по 50 кафиња на ден: Најчудните навики на познатите писатели!

Слободен Печат

Стручњаците предупредуваат: Сонот е пресуден за здравјето на мозокот!

Слободен Печат

Цеца Ражнатовиќ денеска беше на судење со Јелена Карлеуша со чанта од 2.300 евра! (ФОТО)

Васко Спасоски

Дали се сеќавате на футуристичкото семејство „The Jetsons“? Првата анимирана серија во боја на тв-мрежата ABC (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пејачката Сара Мејс позира во интересен фустан со висок шлиц (ФОТО)

Васко Спасоски

Овие 4 работи кои ги имате во вашиот плакар, треба редовно да ги менувате за да го заштитите здравјето!

Слободен Печат

Сицилија дава по 3.000 евра за младенците што ќе се венчаат на островот

Слободен печат

Ја премина Селма Хајек и стана најбогатата француска снаа: Нејзиниот прв сопруг морал на рехабилитација по разводот

Слободен печат

Ќерката на Анџелина Џоли и Бред Пит сè уште не е сигурна за своето родово изразување

Слободен печат

„Тајм“ објави листа на 100 највлијателни луѓе за 2020 година

Слободен печат