Мерцедесот на Хамилтон продаден за рекордни 18,8 милиони долари

EPA/ANDREU DALMAU

Автомобилот што Британецот го возеше на првенството во 2013 година и со кој ја постигна првата победа зад воланот на Мерцедес продаден за рекордна сума за возило од модерната ера на Формула 1

Тркачкиот автомобил на Мерцедес од Формула 1 возен од Луис Халмилтон беше продаден во Лас Вегас на аукција, за сума од 18,8 милиони долари.

Ова е рекордна сума добиена за автомобил од модерната ера на Формула 1. Со тој автомобил Хамилтон ја забележа својата прва победа зад воланот на Мерцедес.

Претходната рекордна цена за Ф1-автомобил од модерната ера го држеше Ферарито на Михаел Шумахер од 2003 година кое во 2020 година беше проададено за 14,8 милиони долари.

Најскап автомобил од Формула 1 е исто така на Мерцедес, но од првенството во 1954 година, што бил возен од Аргентинецот Хуан Мануел Фанџо. Тој автомобил на аукцијата во 2013 година бил продаден за 29,6 милиони долари.

Инаку, ова е прв автомобил на Марцедес возен од Хамилтон што бил продаден. Тој ја надмина очекуваната цена (10-15 милиони долари) со тоа што достигна 18,8 милиони долари.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот