13 C
Скопје

Медиуми: Српската влада ги дехуманизира и криминализира слободните медиуми, а некој може да ја изгуби главата

Политиката во Србија го усоврши влијанието на немедиумите, многумина се согласија да и служат како пропагандна услуга, оние кои не беа протерани во „резерва“, каде едвај преживуваат финансиски, но сепак се борат за јавниот интерес, владата сега дехуманизира новинари, поради што некои од нив може да изгубат глава, беше предупредено денес од тркалезната маса „Србија 2030: Медиумите и демократијата“.

Иако беа поканети, како што беше речено, претставниците на надлежното министерство и на Радио телевизијата на Србија не дојдоа на состанокот.

„Сегашната состојба е како да се готви жаба. Прво, владата го направи политичкиот живот бесмислен, а сега ја започна втората фаза, која е добро напредната, за да ги криминализира и дехуманизира новинарите“, рече претседателот на Независната асоцијација на новинари на Србија (НУНС), Жељко Бодрожиќ, на тркалезната маса организирана од Нова економија и Време, со поддршка на Амбасадата на Шведска.

Како што изјави Бодрожиќ, некои добри закони се донесени, но нема политичка волја за нивно спроведување и тие се свртени против слободното новинарство.

Тој потсети дека НУНС, како и Медиумската коалиција каде што е член, ја напуштија владината работна група за безбедност на новинарите по нападот врз КРИК, наведувајќи дека црвената линија мора да се повлече, бидејќи „што е следниот чекор, да се изгуби нечија глава? “

Прочитајте и...  🔴 СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: Денешниот Утрински брифинг од 7.30 до 10.30 е во тек!

Претседателот на Здружението на новинари (УНС) на Србија, Владимир Радомировиќ, рече дека здружението не ја напуштило оваа работна група бидејќи има неколку долгоочекувани прашања, наведувајќи го убиството на новинарите на Косово и на убиените новинари во нападот на НАТО и дека истрагите не се поведени.

Тој додаде дека имало низа напади врз локалните медиуми, но тоа не се видело во поголемите медиуми и како што велат новинарите од локалните медиуми, „кога некој попреку гледа кон новинар во Белград, сите го знаат тоа, но нашите проблеми се познати ”

Како што изјави, премиерката Ана Брнабиќ и другите на врвот на владата мора да знаат што се случува, а на прашањето дали мисли дека Брнабиќ не знае, рече дека тој не знаел што се случува сè додека не станал претседател на УНС.

Имаше кратка дискусија помеѓу Радомировиќ кога тој рече дека ТВ Н1 „го нападнале него лично и УНС“, кога известуваше за пресудата на швајцарскиот суд и на Јунајтед групата, поради што реагираше извршниот продуцент на Н1, Игор Божиќ, отфрлајки го како бесмислено „обвинение“.

Говорејќи за позицијата на медиумите, Божиќ истакна дека некои од медиумите им служат на властите за „пресметка со слободата на говорот и дека стана нормално новинарите, кои се мета, да бидат сатиризирани со лаги и навреди“.

Прочитајте и...  ВИДЕО I Вучиќ: Зошто сакате да претставите некого како непријател кога не ви е! Кои сте вие да ја распарчувате Србија?!

Главниот уредник на порталот Јуже вести, Гордана Бјелетиќ, изјави дека е направен „лажен портал“ со нивно име, од кој со невистини ја напаѓаат редакцијата и неа лично.

ВИДЕО I КРИК: Безбедноста на новинарите е сериозно загрижувачка

„Ме плаши што се случува со колегите во Србија кои се помалку видливи“, рече Бјелетиќ, за проблемите на новинарите во помалите заедници.

Новинарката Весна Радојевиќ од КРИК рече дека редакцијата „доживеа медиумски линч“.

„Александар Вучиќ лажно ни се извини, тој нареди сè што излезе во таблоидите. Сè што има во таблоидите против оние што зборуваат критички за властите, потекнува од Андриќевиот венец“, рече Радојевиќ.

КРИК и ОЦЦРП: Кумот на претседателот на Србија ја купи авиокомпанијата од Станко Суботиќ

Главниот и одговорен уредник на Фонет и неговиот директор Зоран Секулиќ изјавија дека сегашната состојба е последица на „многу софистицираниот и точно развиен политички систем на контрола на медиумите, кој не е појави од вчера како рудиментарен механизам, туку од година во година и во изминатите десет години е донесен до совршенство“.

„Примарната одговорност е на политичките центри на моќ и на отсуството на политичка волја да се третираат медиумите во служба на интересите на граѓаните, наместо тоа да се прави за нивен сопствен интерес или за средување сметки со политички противници. Ако на медиумите нешто може да им се приговори нешто, а секако може, тоа е затоа што некои се согласија на тоа, а други кои покажаа поголема мера на солидарност да одолеат, дури и ако треба се жртвуваат“, рече Секулиќ.

Прочитајте и...  Борисов го претстави предлогот за нова бугарска Влада

Главниот и одговорен уредник на Време, Филип Шварм, предупреди дека од професионалниот новинар остана малку, „тој е многу загрозен и често е на колена“.

„Ако не се обединиме за да преживееме, никој нема да може да ни помогне“, нагласи Шварм, повикувајќи на меѓусебна солидарност.

На крајот од тркалезната маса, НУНС и УНС изјавија дека овие две организации не се „на два пола“ како што изгледа некогаш, туку напротив веќе постои „сериозна соработка“ и наскоро може да се очекува да потпишат договор за соработка.

Шведскиот амбасадор Јан Лундин, кој го отвори собирот, потсети дека има искуство како новинар и изјави дека можеби затоа реагира повеќе од другите кога пратениците во српската група ги идентификуваат истражувачките новинари со криминални кругови или кога министрите ги нарекуваат „наркомани“ ”

„Знаеме дека демократијата е цивилизациско достигнување, но многумина ја разбираат поинаку. Толку различно што темелите на демократијата мора да се бранат дури и во земји како Шведска и Србија“, рече Лундин.

Поврзани вести

Навални е многу слаб, адвокатите бараат тој да биде пренесен во цивилна болница

Слободен печат

Богоевски: Прашањето со легализација на марихуаната се сведува на политичка борба помеѓу премиерот Заев и ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Фрчат кривични пријави за дело со кое се овозможи плата за илјадници граѓани

Возраста поважна од здравствената состојба – Хронично болните и лицата со ретки болести на опашката од редот за вакцинација

Слободен печат

Албанија: Комитетот на експерти објави дека заразените и лицата со симптоми нема да гласаат

Слободен печат

Исчезната е 70-годишна жена од Скопје, семејството бара помош

Слободен печат

Остави Коментар