8 C
Скопје

Tag : крик

Живот Магазин Магазин слајдер

ВИДЕО | Крик на Флогст: Чуден трик за ослободување од стресот во Шведска

Слободен печат
Во некои делови на Шведска, вообичаено е студентите, но и другите граѓани да го отворат прозорецот доцна навечер и да почнат да врескаат без некој...
Вести Регион Слајдер

Медиуми: Српската влада ги дехуманизира и криминализира слободните медиуми, а некој може да ја изгуби главата

Слободен печат
Политиката во Србија го усоврши влијанието на немедиумите, многумина се согласија да и служат како пропагандна услуга, оние кои не беа протерани во „резерва“, каде...
Вести Култура

ВИДЕО | Гешоска: Дигиталната платформа за критичка култура ќе биде трезор на знаења и полемики

Александра Бубевска
Здружението Контрапункт и КРИК – фестивал за критичка култура својата веб страница ја претворија во отворена дигитална платформа за критичка култура со отворен повик до...
Вести Регион Слајдер

ВИДЕО I КРИК: Безбедноста на новинарите е сериозно загрижувачка

Слободен печат
Граѓанските организации бараат итна реакција од надлежните институции заради кампањата против КРИК предводена од медиумите блиски до власта во Србија.   Организациите изразија загриженост за безбедноста...
Културен печат

Фестивал за критичка култура: „Крик“ го опсервира актуелното општество

Тони Димков
Тема на годинашното петто издание на Фестивалот за критичка култура „Крик“ е „Конечноста и кршливото општество – социјализам, слобода и секуларност“, а инспирирана е од...
Културен печат

Интервју со Искра Гешоска: Потребно е длабинско преиспитување на општеството

Тони Димков
Предавањето на светски познатиот италијански теоретичар, филозоф и активист Франко Берарди – Бифо на 9 јуни го отвори петтото издание на фестивалот на критичка култура...
Вести Култура

Конечноста и кршливото општество – Социјализам, слобода и секуларност (ВИДЕО)

Слободен печат
За жал постои култура на тишината, постои и апсолутна некритичка култура, која во голем дел е пример за она што се живее во нашето општество....
Вести Македонија Слајдер

Крик: Директорот на Институтот Дедиње набавил несигурни тестови за Ковид-19 од македонски бизнисмен осомничен за криминал

Слободен печат
Директорот на белградскиот Институт за кардиоваскуларни заболувања „Дедиње”, Милован Бојиќ набавил брзи тестови за коронавирус „Биозек”, кои не се сигурни и кои лажно се претставени...
Вести Култура

Гешоска: Само кога е критичка, културата го унапредува општеството

Слободен печат
Искра Гешоска, директорка на Крик, фестивал за критичка култура, учествуваше на Берлинале Форум, една од програмите на годинашниот филмски фестивал во Берлин кој се занимава...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Уредникот на „КРИК“ на „црна листа“: Му ги скенирале зениците и го депортирале во Србија

Слободен печат
Уредникот на „КРИК“, Стеван Дојчиновиќ, за Н1 изјавил дека, освен што е ставен на „црната листа“, тој не добил друго објаснување зошто не му било...