5 C
Скопје

Tag : медиуми

Вести Регион Слајдер

Медиуми: Српската влада ги дехуманизира и криминализира слободните медиуми, а некој може да ја изгуби главата

Слободен печат
Политиката во Србија го усоврши влијанието на немедиумите, многумина се согласија да и служат како пропагандна услуга, оние кои не беа протерани во „резерва“, каде...
Спорт Фудбал

ФОТО: Како медиумите од регионот ја одбележаа победата на Македонија

Слободен печат
Фудбалската репрезентација на Македонија вчера беше фудбалска вест број еден по победата над Германија во Дуизбург со 1:2 во квалификациите за СП 2022.  Да се...
Вести Регион

Извештај на Стејт департментот за Србија: Загрозени се правата на новинарите, инвалидите и ЛГБТ популацијата

Слободен печат
Сериозни ограничувања на слободата на истражувањето и медиумите, вклучувајќи насилство, закани за насилство и неоправдани апсења и кривичен прогон на новинарите, бројни дела на корупција...
Вести Економија

Гугл склучи договори за објавување содржини со над 600 медиуми

Слободен печат
Гугл денеска соопшти дека склучил договори за објавување содржини со повеќе од 600 медиуми ширум светот, најавувајќи дека ќе одвои една милијарда долари за информативната...
Вести Свет

Писмо од новинари до унгарската влада: Укинете го пристапот на приватните медиуми до болниците и пунктовите за вакцинација

Слободен печат
Десетици независни унгарски медиуми денеска објавија писмо во кое бараат од Владата на премиерот Виктор Орбан да ги укине ограничувањата за известување за здравствениот систем...
Вести Регион

Билчик до властите во Црна Гора: Обезбедете услови за слобода на медиумите

Слободен печат
Шефот на делегацијата на Европскиот парламент за односи со Црна Гора, Владимир Билчик, ја повика официјална Подгорица да овозможи слобода на медиумите, бидејќи тоа е...
Вести Свет Слајдер

Американски медиуми по увид во извештајот на СЗО за потеклото на ковид-19: Малку е веројатно дека „побегнал“ од лабораторија

Слободен печат
Долгоочекуваниот извештај на Светската здравствена организација (СЗО) и Кина за потеклото на коронавирусот е конечно готов, јавија американски медиуми кои имале увид во него, и...
Вести Македонија

Истражување: Земјите од Балканот со мал потенцијал за справување со лажните вести

Слободен печат
Земјите од Балканот имаат мал потенцијал да се спротивстават на негативните ефекти од лажните вести и дезинформациите, што главно е последица на состојбата со слобода...
Вести Свет Слајдер

Бајден го опишуваат како „здодевен“: Медиумите во САД бележат пад на читаноста и гледаноста по мандатот на Трамп

Слободен печат
Најпопуларните американски медиуми загубија голем број на гледачи и читатели по завршување на мандатот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп. Демократот Џо Бајден, кого медиумите...
Вести Македонија Слајдер

ВИДЕО: Медиумска сопственост во ново медиумско окружување, како публиката да добие квалитетни и разновидни програми, разговор со д-р Трпевска

Слободен печат
Кога ги правиме медиумските закони ние имаме некои цели што сакаме да ги постигнеме во реалноста. Во делот на Законот за медиуми и аудио и...