2 C
Скопје

Tag : медиуми

Вести Свет

„Трамп го запали Вашингтон“: Светските медиуми за насилните протести во САД

Слободен печат
Протестите во Вашингтон и упадот на демонстрантите во Конгресот со цел да ја спречат верификацијата на победата на Џо Бајден е осуден во светските медиуми....
Вести Македонија Слајдер

Анализа: 64 отсто од граѓаните сметаат дека медиумите известуваат професионално за време на Ковид-19

Слободен печат
 Вкупно 64 отсто од граѓаните сметаат дека медиумите известуваат професионално и непристрасно за време на пандемијата со ковид-19. Медиуми во кои најчесто се забележани дезинформации...
Вести Свет Слајдер

„Форин Полиси“: Политичарите ги загрозуваат независните медиуми

Слободен печат
Најголема опасност за иднината на независните медиуми претставува новиот бран на политичкит лидери кои ги напаѓаат медиумите, оценува порталот „Форин Полиси“. Во текстот со наслов...
Вести Македонија

ССНМ, ЗНМ, МИМ и СЕММ повторно се спротиставија да се дозволи рекламирање на јавни институции во медиумите

Слободен печат
Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ), Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ), Македонскиот институт за медиуми (МИМ) и Советот за етика во медиумите...
Вести Македонија Слајдер

Османи: Медиумската слобода е директен показател за цивилизацискиот напредок на општеството

Слободен печат
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи денеска учествуваше на видео состанок на министерско ниво, за безбедност на новинарите и прашањето за неказнивост во рамки на...
Вести Македонија

Протокол за настани со медиумско присуство: Секој кој има температура над 37.2 се остава на почек, дефинфекција на микрофоните меѓу секој говорник

Слободен печат
Владата на Република Северна Македонија на денешната 25-та седница го донесе Протоколот за одржување настани со медиумско присуство во услови на пандемија предизвикана од коронавирусот....
Вести Македонија

Дел од дневниот ред за 25. седница на Владата: Закони од финансиска и економска сфера, предлог-програма за поддршка на печатени медиуми за 2020 година

Слободен печат
Измени и дополнувања на законите за вршење на сметководствени работи, за едношалтерски систем и за Македонската банка за поддршка на развојот, се само дел од...
Спорт Фудбал

ФОТО: Човек да се наежи од насловните страници: Диего е во божји раце

Слободен печат
Светот сè уште е во шок со заминувањето на Диего Марадона, фудбалскиот волшебник. Весниците ширум светот му оддадоа почит на Марадона, кој за многумина беше...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Јоурова: Странското мешање во македонските медиуми да нема политичка позадина

Слободен печат
Во Европскиот парламент попладнево се одржа дебата за унгарското финансирање на медиуми во Северна Македонија и Словенија, на која од еврокомесарката за правда беа побарани...
Спорт Фудбал

ФОТО: Медиумите и клубовите ширум Европа ни честитаат за големиот успех!

Слободен печат
Фудбалерите вечерва се главна сензација во Европа откако обезбедија дебитантски настап на Европското првенство. ИСТОРИЈА: Македонија оди на Европско првенство Избраниците на селекторот Игор Ангеловски...