1 C
Скопје

Tag : Вучиќ

Вести Регион Слајдер

ВИДЕО: Вучиќ кажа кога ќе го признае Косово

Илинка Иљоска
Денес, претседателот на Србија, Александар Вучиќ ги коментираше критиките упатени кон него од подппретседателката на Народната партија, др. Санда Рашковиќ – Ивиќ. Вучиќ, за време...
Вести Ви Препорачуваме Регион

ВИДЕО I Вучиќ: Косово го чекаат големи изненадувања, замрзнат конфликт значи да се чека кој прв ќе извади меч

Илинка Иљоска
Во интервју за телевизијата Хепи, српскиот претседател Александар Вучиќ рече дека Косово нема право да аплицира за членство во меѓународни организации, бидејќи тоа е забрането...
Вести Регион Слајдер

Вучиќ пристигна на Света Гора, ќе присуствува на Божикната литургија

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, денеска пристигна на Света Гора, што претставува прва официјална посета на еден српски претседател на манастирот Хиландар во изминатите 20...
Вести Регион Слајдер

Вучиќ ќе биде првиот српски претседател кој ќе го посети манастирот Хиландар на Света Гора

Слободен печат
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, Бадник и Божиќ ќе ги помине во Хиландар, пренесуваат „Новости” и наведуваат дека ова ќе биде прва официјална посета на...
Вести Регион

Покрената истрага за наводно прислушување на претседателот Вучиќ

Слободен печат
Во Србија е покрената строго доверлива истрага за наводно прислушување на претседателот Александар Вучиќ, објави весникот Вечерње новости, повикувајќи се на свои извори. Истрагата во...
Вести Регион

ВИДЕО I Вучиќ: Вакцинацијата против коронавирусот започнува утре, до крајот на јануари ќе се вакцинираат дури и милион граѓани

И.И.
– Вакцинацијата против корона започнува утре во домовите за стари лица, претпоставувам, тие се најзагрозената категорија, затоа започнуваме со нив – изјави денес претседателот на...
Вести Регион Слајдер

Хоти му порача на Вучиќ: Нема договор со Србија без признавање на Косово

Слободен печат
Премиерот на Косово, Авдулах Хоти денеска изјави дека нема да има конечен договор меѓу Косово и Србија без меѓусебно признавање. Тој во објава на Фејсбук...
Вести Регион Слајдер

Ѓорѓевиќ: Вучиќ го предаде енергетскиот систем на Србија во рацете на Голема Албанија

Слободен печат
Претседателот на движењето „Ослободување“ Млаѓан Ѓорѓевиќ оцени дека претседателот на Србија Александар Вучиќ „го предал целиот енергетски систем на Косово и Метохија во рацете на...
Вести Регион Слајдер

Вучиќ рече НЕ за признавање на Косово во неговиот мандат

Слободен печат
Српскиот претседател, Александар Вучиќ нагласи дека нема намера да се признае Косово, додека е тој претседател. -До април 2022. година, кога ќе бидат оддржани претседателските...
Вести Регион

ФОТО: Вучиќ и Лавров од Белград: Воената неутралност на Србија и непридржувањето на санкциите кон Русија се потврда за стратешко партнерство

И.И.
Билатералните односи, енергетско-гасната и воено-техничката соработка, заедничките инфраструктирни проекти беа во фокусот на денешните разговори во Белград меѓу српскиот претседател Александар Вучиќ и рускиот шеф...