Манев: Ние сме млада екипа и во процес, горд сум на моите соиграчи

Фото: Screenshot

Македонската фудбалска репрезентација вчера во Скопје ремизираше против Англија 1:1 и така со реми ги заврши квалификациите за Европското првенсто.

Стоперот на Осијек Јован Манев имаше тешка задача да ги чува едни од најдобрите напаѓачи во Европа, а смета дека ова реми против Англија ќе биде мотив за уште поголеми резултати во иднина.

„Пред сè, сакам да им се заблагодарам на навивачите што дојдоа во голем број и не поддржаа, тоа беше поттик за нас. Ние сме млада екипа и сме во процес, затоа сум горд на моите соиграчи. Се надевам дека со овој резултат нема да застанеме овде, затоа што имаме многу квалитет и сега уште поголема мотивација, по ова реми со Англија. Се надевам дека во следниот циклус ќе излезе на виделина она кое го работиме и заедно ќе се радуваме на нови успеси на Македонија. Англичаните се светска класа, но тоа беше мотивација за нас да ги покажеме квалитетите“, изјави Манев.

Македонија квалификациите во групата ги заврши на четвртата позиција, пред Малта, а зад Англија, Италија и Украина.

Саутгејт: Теренот беше тврд и не ни дозволуваше да имаме завршни додавања

ФОТОГАЛЕРИЈА: Македонија одигра храбри 1:1 против големата Англија

Мегваер: Знаевме дека ќе биде тешко, Македонија има цврст и борбен тим

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот