Саутгејт: Теренот беше тврд и не ни дозволуваше да имаме завршни додавања

Селекторот на Англија, Герет Саутгејт/фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Англија го освои првото место во квалификациската група „Ц“ и од претходно веќе обезбеди пласман на Европското првенство 2024.

Играчите на англискиот селектор Герет Саутгејт го освоија и потребниот бод во Скопје против македонската А репрезентација за да бидат меѓу носителите во жрепката за групите на ЕП.

Саутгејт на прес конференцијата по мечот кажа дека е задоволен од перформансите на неговите фудбалери, но се жалеше на теренот за игра, иако ФФМ се пофали дека истиот е комплетно нов.

– Перформансите на моите играчи беа добри, менталитетот беше извонреден. Одигравме добро, целосно ја контролиравме играта. Тешко ни одеше поради начинот на кој се бранеше противникот, теренот е нов, за нас тврд и не ни дозволуваше да ги имаме тие завршни додавања. Мислам дека повеќе беше пенал втората ситуација (врз Мегваер), откоколку првата. Немам коментар за пеналот, „нула“ коментар – рече Саутгејт.

Рико Луис го направи прекршокот врз Миовски за пенал за Македонија, но Саутгејт имаше пофалби за дебитантот од редовите на Манчестер сити.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот