13 C
Скопје

Манчестер сити на чекор од прво историско финале во Лигата на шампионите

Менаџерот на Манчестер сити, Пеп Гвардиола изјави дека реваншот натпреварот од полуфиналето во Лигата на шампионите против ПСЖ ќе биде најтешкиот за неговата екипа оваа сезона.

„Граѓаните“ забележаа победа од 2:1 во првиот полуфинален меч во Париз и се на чекор од прво историско финале во ова елитно натпреварување. Гвардиола нема финале во ЛШ уште од 2011 година кога ја освои титулата како тренер на Барселона.

– Според моето искуство, реваншот од полуфиналето е секогаш тежок. Вие влегувате во натпреварот свесни со резултатот од првиот натпревар и со размислувања за финалето и понекогаш заборавате што треба да направите – да го победите ривалот. Затоа реваншот психички е многу тежок – рече Гвардиола.

Шпанскиот стручњак вели дека нема да биде лесен патот кон завршниот меч во Истанбул, Турција.

– За повеќето во клубот, ова е прв натпревар од ваква важност. Иако сме свесни за влогот, не смееме да дозволиме да нè обземаат емоции. Мора да останеме смирени, ние зборуваме исклучиво за нас и за тоа што треба да направиме за да се пласираме во финалето – додаде Гвардиола.

Воедно истакна дека не размислува за противникот и резултатот од првите 90 минути и дека се обидува тоа да им го пренесе и на играчите.

Реваншот од полуфиналето во Лигата на шампионите меѓу Сити и ПСЖ е денеска од 21.00 часот на стадионот „Етихад“ во Манчестер.

Поврзани вести

Митревски го реши португалското дерби

Слободен печат

Ливерпул не се откажува од Лигата на шампионите

Слободен печат

Беретини и Зверев ќе играат за титулата во Мадрид

Слободен печат

Тухел пресреќен по победата над Сити: Овој тим на Челси одбива да загуби

Слободен печат

Е. Пелистер го совлада Бутел, Кастратовиќ дебитираше со победа на клупата на Пролет

Слободен печат

Сабаленка и се реваншира на Барти и ја освои титулата во Мадрид

Слободен печат

Остави Коментар