33.8 C
Скопје

Mакрон по терористичкиот напад во Виена: Нашите непријатели треба да знаат со кого имаат работа

Вечерва во Виена се случи терористички напад, војската е на улиците. Медиумите јавија дека се починати 7 лица, додека 15 се ранети.

За нападот во Виена се огласи и францускиот претседател Емануел Макрон.

„Ние, Францусите, ги делиме шокот и тагата со Австијците по нападот во Виена. По Франција, ова е пријателска земја која е нападната. Ова е наша Европа. Нашите непријатели мора да знаат со кого си имаат работа. Нема да попуштиме- напиша Макрон.

Според информациите кои ги објави владата, загинале тројца, а меѓу нив и напаѓачот. Медиумите јавуваат за седум мртви. Според засега достапните информации, 15 лица се хоспитализирани.

ВОЗНЕМИРУВАЧКИ СНИМКИ I Седум мртви по брутален напад во центарот на Виена, врисоци и локви крв, едно лице се разнесе

Полицискиот портпарол рече дека имало шест места каде се пукало во близина на улицата каде што се наоѓа синагогата во Виена.

Видео I Еден од напаѓачите во Виена снимен како бега и пука

Мишел: Европа го осудува кукавичкиот напад во Виена

Борел: Нападот во Виена е кукавички чин на насилство и омраза

Поврзани вести

Филипче: Има некои случувања кои можат да ја загрозат и влошат епидемиолошката состојба

Бугарија братски ја подржува Албанија, но не и Македонија

Во текот на следните два дена Македонија ќе биде зафатена со температури од портокалова алертна фаза

Слободен печат

Рама: Се надевам дека нема да бараат да се наречете Западна Бугарија оти пак ќе треба да преговарате со Грците

Слободен печат

ВИДЕО | Георгиевски: Охридскиот регион треба да живее во синергија со заштитата, природата и културното наследство

Слободен печат

Град Скопје лани потроши повеќе од 10 милиони евра на тендери

Слободен печат

Остави Коментар