29 C
Скопје

Tag : Макрон

Вести Свет

Офицери на француската армија: Се подготвува граѓанска војна, дали знаете!?

Слободен печат
„Во Франција се подготвува граѓанска војна и вие тоа добро го знаете“, напишаа активните офицери на француската армија во писмото до претседателот Емануел Макрон. Притоа,...
Вести Свет Слајдер

Ново писмо на активни француски воени лица посветено на „спасот на земјата”

Слободен печат
По контроверзниот прв текст за еден вид „воен пуч”, по кој на некои потписници им се закануваат санкции, ревијата Валер Актуел синоќа објави ново писмо...
Вести Свет

Макрон сака Европа која „одлучува побрзо и посилно”

МИА Агенција
Во Стразбур, во хемисиклот на Европскиот парламент, со говорот на францускиот претседател  Емануел Макрон и на претседателите на трите европски институции, започна јавната дебата за...
Вести Свет

Макрон: Солидарноста е најкритична во распределбата на вакцините во светот

Слободен печат
Најкритично прашање во овој момент е солидарноста во дистрибуцијата на вакцините во светот, а не откажувањето од правото на патенти над вакцините, изјави денеска францускиот...
Вести Свет Слајдер

Макрон: Вакцината треба да ја направиме светско јавно добро

Слободен печат
Францускиот претседател Емануел Макрон го поддржа одрекувањето од интелектуална сопственост над вакцините против ковид-19 откако идејата ја изнесе неговиот американски колега Џо Бајден. „Се разбира,...
Вести Свет

Анкета: Марин Ле Пен се наметнува како политичка фигура која ќе игра важна улога во иднина во Франција

Слободен печат
Претседателката на Националниот собир успева да го собере незадоволството на дел од Французите и се повеќе зазема позиција како прв противник на актуелниот претседател Емануел...
Вести Ви Препорачуваме Свет

ВИДЕО | Андоновиќ: Втора закана за воен пуч во петата француска република

Слободен печат
Група од 20 пензионирани воени генерали и околу 80 поранешни високи воени офицери потпишаа отворено писмо во кое ја повикуваат армијата да изврши воен удар...
Вести Свет Слајдер

Генерали го предупредија Макрон со отворено писмо за закана од граѓанска војна

Слободен печат
Во Франција продолжуваат полемиките околу отвореното писмо до претседателот Емануел Макрон, потпишано на 21 април од поранешни и сегашни припадници на војската, во кое се...
Вести Свет

Макрон во разговор со Путин изразил „сериозна загриженост“ за здравствената состојба на Навални

Слободен печат
Францускиот претседател Емануел Макрон, за време на разговорот со рускиот претседател Владимир Путин, му ја изразил „неговата сериозна загриженост за здравствената состојба” на затворениот опозиционер Алексеј Навални и „почитувањето на неговите основни...
Вести Свет Слајдер

Макрон: Не се откажуваме од борбата против исламистичкиот тероризам

Слободен печат
Францускиот претседател Емануел Макрон изјави денеска дека неговата земја нема да се откаже од борбата против исламистичкиот тероризам. Макрон изјави дека по нападот на Тунижанец...