Tag : Макрон

Вести Свет

Меркел и Макрон телефонски разговарале со Путин за ситуацијата во Идлиб

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон телефонски разговарале со шефот на руската држава Владимир Путин, изразувајќи ја својата загриженост поради хуманитарната ситуација...
Вести Свет

Макрон: Франција инсистира на поголема поддршка од ЕУ за земјоделството

МИА Агенција
Францускиот претседател Емануел Макрон најави дека во преговорите за новиот буџет ќе инсистира на подобрување на условите за развој на заедничката политика во областа на...
Вести Свет

Шентоп: Забелешките на Макрон за борба со исламскиот сепаратизам се пример за сурова исламофобија

Слободен печат
Претседателот на турскиот Парламент, Мустафа Шентоп, денеска упати критики до францускиот претседател Емануел Макрон поради „исламофобичните коментари”, јави агенцијата Анадолија. – Забелешките на Макрон за...
Вести Свет

Макрон: Нема да и дозволам на ниту една земја да не храни со сепаратизам

Слободен печат
Претседателот на Франција, Емануел Макрон вчера изјави дека ќе ја ограничи праксата други земји да праќаат имами и учители во Франција, со цел да го...
Вести Македонија Слајдер

Макрон: Ако извештајот на ЕК во март е позитивен, ќе поддржам отворање на преговори за Македонија и Албанија

Слободен печат
Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека доколку резултатите од мартовскиот извештај на Европската комисија за Република Северна Македонија и Албанија се позитивни, тој ќе поддржи...
Вести Регион Слајдер

Макрон преку писмо до Курти бара укинување на таксите со Србија

Слободен печат
Францускиот претседател Емануел Макрон упати писмо до косовскиот премиер Албин Курти во кое му честита за изборот на функцијата и притоа бара укинување на таксите...
Вести Свет Слајдер

Макрон е „лош претседател“ според две третини од Французите

Слободен печат
Околу 64 отсто од Французите сметаат дека претседателот Емануел Макрон е „лош претседател”, покажуваат резултатите на анкетата на групата Одокс. Анкетата, спроведена по повод 1.000...
Вести Свет

Франција сака стратешки дијалог за нуклеарната политика со своите ЕУ партнери

Слободен печат
Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека Франција сака да започне стратешки дијалог со своите европски партнери во врска со улогата на француската нуклеарна политика...
Вести Свет

Макрон: Да се воспостави дијалог со Русија е во интерес и на ЕУ и на Полска

МИА Агенција
Претседателот на Франција Емануел Макрон денеска во Варшава предупреди дека во интерес на Европската унија и на Полска е да се воспостави дијалог со Русија...
Вести Македонија

Полскиот претседател Дуда ќе се обиде да го разубеди Макрон за отварањето на преговори со Северна Македонија

МИА Агенција
Полскиот претседател Анджеј Дуда ќе се обиде денеска во Варшава да го убеди францускиот претседател Емануел Макрон да го олесни неговиот скептичен став кон проширувањето...