22 C
Скопје

Tag : vesti

Вести Економија Слајдер

Ристевски: Не се откажуваме од бришењето на старите долгови кон ЕСМ

Да се „замрзне“ износот на каматата, кога таа ќе се изедначи со висината на долгот е предлогот на Конфедерацијата на синдикални организации на Македонија (КСОМ),...
Вести Македонија

Паркингот на Водно во текот на викендот го искористиле 543 возила

Слободен печат
Како дел од континуираните заложби да се овозможи безбедно рекреирање на пешаците и на велосипедистите во деновите кога е најпосетено Водно, Градот Скопје и  ЈП...
Вести Македонија Слајдер

Законот донесен, статистичарите на „готовс“

Слободен печат
Во најновиот број на Слободен печат читајте: – Законот донесен, статистичарите на „готовс“ – Се чека по(т)пис од Пендаровски – Се стега обрачот околу директорот...
Вести Македонија

Решение до Нова година или проблем со години!

Слободен печат
Во најновиот број на весникот „Слободен печат“ читајте: – Прогнози за спорот со Бугарија – Решение до Нова година или проблем со години! – Стојко...
Вести Македонија

ВИДЕО | Разговор со Габер Дамјановска: Уставниот суд го затвори прашањето за аболициите на Иванов

Слободен печат
За жал за членот 11-а кога прв пат Уставниот суд ја преиспитувал неговата уставност, изразил сомнеж за уставноста и покренал постапка. Вчера конечно после долго...
Вести Култура

ВИДЕО | Разговор со Илија Тирицовски од ОХО продукција: Потребна е посериозна поддршка на младите автори на кратки филмови

Слободен печат
Краткиот филм во развој „Скакулци“ на младиот филмски автор Ханис Багашов ја доби првата награда на „European Short Pitch“ која ја доделува регионот Бретања. Се...
Вести Македонија

ГАЛЕРИЈА | Се потрошија вакцините против грип

Слободен печат
Сите 2.000 дози од вакцините против сезонски грип кои чинеа по 800 денари се потрошија за неколку часа откако почна вакцинацијата во Центарот за јавно...
Вести Свет

Mакрон по терористичкиот напад во Виена: Нашите непријатели треба да знаат со кого имаат работа

Слободен печат
Вечерва во Виена се случи терористички напад, војската е на улиците. Медиумите јавија дека се починати 7 лица, додека 15 се ранети. За нападот во...
Вести Македонија

ВИДЕО | Арсовски: Сè уште немаме информација од ИЈЗ за контактите на Спасовски

Маријана Митровска
До овој момент сè уште немаме информација од Институтот за јавно здравје и од Центарот за јавно здравје, колку и дали некој од контактите на...
Вести Македонија

Пендаровски-Хоти: Да се интензивира комуникацијата помеѓу бизнис секторите на двете земји

Слободен печат
Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски го прими претседателот на Владата на Република Косово, Авдулах Хоти. На средбата беа разменети мислења и информации за...