Tag : vesti

Вести Регион

„Ер Србија“ ги обнови летовите до Њујорк

Слободен печат
Српската национална авиокомпанија „Ер Србија“ денеска ќе ги обнови комерцијалните патнички летови за Њујорк. Авионот на „Ер Србија“ од белградскиот аеродром „Никола Тесла“ попладнево ќе...
Вести Македонија Слајдер

Владата донесе протоколи за градинките, факултетите, основните и средните училишта

Слободен печат
Владата на денешната седница донесе Одлука за дополнување на Одлуката за мерки за спречување Ковид-19, како и протокол за активности во установите за згрижување и...
Вести Економија

Деспотовски: Поттикнуваме инвестициски циклус од 14 милиони евра кај домашните компании за економско заздравување на државата

Инвестиции од речиси 14 милиони евра ќе реализираат домашните компании на јавниот повик за Технолошки развој на Фонд за иновации и технолошки развој, по редовна...
Вести Свет

Претседателот на Ел Салвадор ги затвори границите пред првиот случај на зараза – спасител или диктатор?

Слободен печат
Претседателот на Ел Салвадор, Најиб Букеле ги затвори целосно границите на својата земја, пред во неа да биде потврден и првиот случај на коронавирус. Букеле,...
Вести Македонија

БЕСА бара целосно укинување на полицискиот час и поголема концентрација на полицијата и армијата

Слободен печат
Централното претседателство на Движењето БЕСА, на онлајн состанокот што се одржа вчера (19.05.2020) е разговарано за актуелната политичка состојба во пресрет на прекинатите активности околу...
Вести Македонија Слајдер

Заев: МВР е должно да достави список на полнолетни гласачи заклучно со 21 јуни

Слободен печат
Одржувањето на изборите е важно пред се за здравјето на граѓаните, за економијата, за демократските институции и затоа е вредно да вложуваме енергија како зрели...
Вести Македонија Слајдер

Карта на географска Македонија и сонцето од Кутлеш се појавија при онлајн настава во Србија

Слободен печат
На слајд во рамки на онлајн наставата по српски јазик за учениците од осмо одделение во Србија, на кој се набројуваат сите национални малцинства во...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Треба да ја зграбиме првата можност за избори – Политичката кариера на Мицкоски е во прашање, бидејќи тој што губи си оди (ВИДЕО)

Слободен печат
Државата треба да ја зграби првата можност за одржување на изборите бидејќи, ако експертите во светот најавуваат втор бран на корона вирусот, којзнае кога ќе...
Вести Македонија Слајдер

Бучковски: Секој што посегнува по нашиот јазик е противник на зближувањето на Македонија и Бугарија

Слободен печат
Секој што ќе се обиде да го загрози нашиот јазик и македонски идентитет, вклучително и во Бугарија, е противник на зближувањето меѓу нашите два братски...
Вести Македонија Слајдер

Четири лица починаа, потврдени 13 нови случи на Ковид 19 во земјава

Слободен печат
Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 53 оздравени од ковид-19. По градови: Скопје-25, Куманово-13, Прилеп-5, Струга-1, Битола-4, Охрид -1 и...