Македонија го претрпе и третиот пораз на Европското првенство во ракомет на плажа

фото: Ракометна федерација на Македонија

По поразите од Украина и Холандија, македонската женска репрезентација во ракомет на плажа уште еднаш беше совладана на Европското првенство овојпат од домаќинот Португалија (0:2).

Првиот сет го освоија Португалките со 20:12, а вториот со резултат 17:14. Најмногу поени за Македонија на овој меч имаа Ивана Божиновска со 10 и Бојана Диневска со осум.

По три завршени кола на табелата во групата „Б“ Холандија заврши како првопласиран со шест бодови, пред Португалија (4), Украина (2) и Македонија (0).

Нашата репрезентација предводена од селекторот Златко Мојсоски ќе продолжи на ЕП со натпреварите за пласман од 9 до 16.

Следни противници во новата група „2“ ќе бидат Италија, Романија и Унгарија.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот