Мајката на ѕвездата на Минесота е во кома поради коронавирусот

Кошаркарот на Минесота, Карл-Ентони Таунс во емотивно видео кое го објави на социјалните мрежи откри дека неговата мајка се наоѓа во тешка состојба, а лекарите веруваат дека тоа е последица од коронавирусот.

Таунс открива дека мајка му, Жаклин Круз, веќе една недела е во болница поради здравствени компликации од коронавирусот и се наоѓа во медицински индуцирана кома и на вентилатор.

– Мислам дека е многу важно сите да ја разберат тежината на ова што се случува во светот со коронавирусот и решив дека можам да помогнам со ова видео. Минатата недела ми кажаа дека моите родители не се чувствуваат добро.

Првата реакција беше да побарам помош за нив, и реков веднаш да одат на лекар откако неколку дена немаше напредок во здравствената состојба. Сестра ми постојано и велеше мајка ми дека треба да биде тестирана за коронавирус. Состојбата постојано и се влошуваше и во болницата, имаше висока температура, белите дробови и беа се полошо, исто како и кашлицата, а докторите се обидуваа да сторат се што е во нивна моќ. Сега и даваат лекови кои очекуваме дека ќе помогнат – зборува Таунс кој се тестираше на коронавирус и резултатите беа негативни.

 

Прочитајте и...  За Новак нема зима, тенис се игра и со тави за готвење (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Излечени 10 фудбалери на Валенсија од коронавирусот!

Слободен печат

Играчите на Шалке тренираат, социјално дистанцирани! (ВИДЕО)

Слободен печат

Роналдо нов „светец“ или ќе се врати во Манчестер јунајтед!?

Слободен печат

Денот кога Ѓоковиќ ја промени историјата на светскиот тенис! (ВИДЕО)

Слободен печат

И судиите вежбаат во изолација: Аут, прекршок, офсајд..! (ВИДЕО)

Слободен печат

Откажан Грен слем турнирот „Вимблдон“

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Генијално: Нема Лига на шампиони? Нема проблеми за Боатенг! (ВИДЕО)

Слободен печат

Нејмар го замени ПСЖ со јужнокорејскиот Улсан (ФОТО)

Слободен печат

 Базените затворени, коронавирусот го направи своето, на суво останаа 700-800 пливачи

Благоја Георгиевски

Прекречен муралот посветен на Коби и Џиана, фановите гневни (ФОТО)

Слободен печат

Конечна одлука на УЕФА: Завршницата на Лигата на шампионите и Лигата на Европа во август

Слободен печат

Унгарската пливачка ја зарази со корона цела репрезентација

Слободен печат