ЛШ: Драгонки поразени на првиот меч во Зеница – Слободен печат
СпортФудбал

ЛШ: Драгонки поразени на првиот меч во Зеница

Македонскиот женски фудбалски шампион Драгон загуби на стартот од квалификацискиот турнир во Зеница (Босна и Херцеговина) во Лигата на шампионите.

После првото полувреме водеше домаќинот на турнирот, Сараево со резултат 1:0 против Драгон со погодокот на Медиќ во деветтата минута од средбата.

Сите дилеми беа решени во вториот дел кога противникот реализираше уште четири голови преку Ал. Спахиќ (59`), Ѓоковиќ (76`), Бојат (85`) и Куч (90+1`).

ЖФК Драгон: Коларовска, Шемсовиќ, Дервиши, Николовска, Д. Костова, Костеска, Зивиќ, Панеска, Белистојаноска, Петровска, Ѓорѓевска (Гегова 54`).

Во следното коло „драгонки“ ќе играат против исландскиот Бреидаблик (10. август, 11:00 часот) кој на стартот забележа победа над АСА Тел Авив од Израел со 4:1.

Само првопласираната екипа од квалификациската група 1 ќе обезбеди настап во следната фаза од натпреварувањето.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.