Tag : сараево

Вести Ви Препорачуваме Регион

Влада на Сараево: Онлајн настава за основците и средношколците поради Ковид-19

МИА Агенција
Во основните и средните училишта во кантонот Сараево, поради коронавирусот, редовните часови ќе бидат заменети со часови преку интернет во текот на следните 15 дена,...
Вести Регион Слајдер

Ѓукановиќ: Ќе одам во Сребреница ако ме поканат, но не и во Сараево

Слободен печат
Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ изјави дека нема да замине во посета на Сараево, но доколку биде поканет ќе дојде на годишнината од масакрот во Сребреница,...
Вести Регион

Луѓе од Блискиот исток и северна Африка купиле 15 милиони квадратни метри земјиште во и околу Сараево

МИА Агенција
Луѓе од Блискиот исток и северна Африка, кои масовно купуваат недвижен имот во БиХ, досега стекнале сопственост на повеќе од 15 милиони квадратни метри земјиште...
Вести Регион

Во Сараево заедничка молитва за жртвите од војната во БиХ

Слободен печат
Во организација на Меѓурелигискиот совет на Босна и Херцеговина денеска во Сараево ќе се одржи заедничка молитва за четири традиционални религии во оваа земја, во...
Вести Регион

Нападнат службеник од обезбедувањето на српската амбасада во Сараево

Слободен Печат
Службеник кој ја обезбедува зградата на српската амбасада во Сараево е нападнат денеска попладне, јавуваат српските медиуми. Напаѓачот бил уапсен веднаш по инцидентот. Портпаролот на...
Вести Регион Слајдер

Би-Би-Си пишува за аерозагадувањето на Балканот: Градовите се меѓу најзагадените во светот

Слободен Печат
Во градовите ширум јужна Европа нивото на загадување достигна опасни размери, а тоа се должи на сувото и ведро време, како и недостатокот на ветер,...
Вести Ви Препорачуваме Регион

Загадувањето ги убива градовите на Балканот: Се гушат и во Сараево, а чист воздух се дише само во Подгорица и Љубљана

Слободен печат
Како дел од утринската рутина на многу жители на Балканот неодамна стана и проверувањето за тоа каква е моменталната состојба на загаденоста на воздухот. На...
Вести Регион Слајдер

Во Сараево прогласена „узбуна” заради загадувањето на воздухот

Слободен печат
Заради исклучително влошените вредности на квалитетот на воздухот, Владата на кантонот Сараево  прогласи степен на предупредување „узбуна” и издаде важни упатства за граѓаните во врска...
Останатo Спорт

„Би-Би-Си“:  Олимписките игри 2030 може да се вратат во Сараево?

Слободен печат
Шефот на комисијата која ги разгледува апликациите за ЗОиИ 2030, Октавиа Морариу,  открива дека домаќинот ќе се избира помеѓу Солт Лејк Сити кој беше организатор...
Вести Регион

Ограбена банка во Сараево, крадецот уапсен

Слободен печат
Сараевската полиција денеска уапси еден маж кој во раните утрински часови ограбил банка во населбата Нова Отока. Ограбена е филијалата на банката „Рајфазен”, а во...