Левандовски е најдобриот напаѓач на светот, пред Мбапе и Роналдо

Полјакот Левандовски од почетокот на сезоната 2019/20 има вкупно 112 голови/Фото: EPA-EFE/PHILIPP GUELLAND

Роберт Левандовски од почетокот на сезоната 2019/20 во сите клупски натпреварувања во Топ 5 европските лиги постигна 112 голови и е убедливо најефикасен играч во тој период.

Полјакот ја предводи листата пред Килијан Мбапе и Кристијано Роналдо со по 76 голови, а четвртопласиран со 73 е Ерлинг Халанд.

Карл-Хајнц Румениге, поранешниот генерален директор на Баерн вели дека Левандовски и Халанд се најдобрите напаѓачи на денешницата.

– Со Левандовски во тимот го имате најдобриот напаѓач на светот. Халанд е вториот најдобар. Баерн е заинтересиран за останување на Роберт и после 2023 година кога му истекува договорот.

Халанд е инвестиција. Мислам дека нема да направи трансфер во Ливерпул. Тука не го исклучувам Реал. Можеби следното лето ќе ги ангажира Халанд и Мбапе – рече Румениге.

Халанд и Левандовски играат во Бундеслигата, па можеби не е изненадување зошто Румениге ги избра двајцата во конкуренција на играчи како Карим Бензема, Ромелу Лукаку или Луис Суарез.

Видео на денот