Лазаров и Нант со прв триумф сезонава во францускиот шампионат

лазаров
Македонскиот репрезентативец Кирил Лазаров постигна четири гола против данскиот ГОГ/Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

После поразот на стартот од Сесон, во рамките од второто коло во најсилното првенство на Франција составот на Нант славеше кај Данкерк со 21:25.

Најефикасни во Нант со по четири голови беа Даматрин и Ривера, а голманот Нилсен забележа 16 одбрани.

Македонскиот репрезентативец Кирил Лазаров придонесе во победата со три постигнати голови, еден реализиран од пенал.

На спротивната страна за домаќините седум погодоци запиша Авеланж, четири имаше Мартинез.

Во следното коло Нант на 26 септември на домашен терен ќе ја пречеја екипата на Монпеље која денеска триумфираше против Истрес со 23:29.

Видео на денот