Кралски правила кои не смее да ги прекрши ниту кралицата Елизабета

Никој не е над законот, а за тоа говори и фактот дека дури и највлијателните членови во општеството не смеат да прекршат одредени правила. За разлика од другите кралски семејства покрај правните, британското кралско семејство има одредено и свои правила до кои буквално сите мора да се придржуваат.

Кралското семејство не може да гласа

Фото: Инстаграм

Причината поради која кралското семејство нема право да гласа е токму тоа што доколку би имале право да гласаат и да покажат кој е нивниот фаворит, наскоро таа личност би можела да има многу симпатии во цела Британија.

Не смеат да играат Монопол

Фото: Инстаграм

Принцот Ендру е првиот кој на еден јавен настан призна дека на членовите на кралското семејство не им е дозволено да ја играат оваа друштвена игра.

Прочитајте и...  Снаата на Лепа Брена за првпат објави толку жешка фотка: Александра Пријовиќ се заврте со грб кон камерата! (ФОТО)

Нивната облека не смее да испраќа нејасни пораки

Фото: Инстаграм

Од членовите на кралското семејство се очекува тие својот моден стил да го направат на малку пософистициран начин, со цел да бидат пример за отменост кој и другите ќе го применуваат. Поради тоа нивниот избор на облека не смее да испраќа двосмислени пораки. Нивната облека мора да биде класична, скромна, но со доза на префинетост.

Подароците мораат да ги примаат љубено

Фото: Инстаграм

Било кој подарок кој е за членовите од кралското семејство мора да се прими на најљубезниот можен начин. Краицата е таа која прва ги прегледува подароците и потоа одредува кој подарок и кој член на семејството ќе го задржи.

Никој не смее да јаде откако кралицата ќе заврши со оброкот

Фото: Инстаграм

Било кој кој сака да вечера со кралицата, вклучувајќи ги и членовите на семејството мораат да се придржуваат до ова правило. Ова правило вклучува дека сите на масата мора да ја имитираат кралицата, па така во случај таа да престане со јадењето, сите мора да го сторат тоа.

Прочитајте и...  Славниот Трини Лопез почина од коронавирусот! (ФОТО)

Прочитај повеќе

Сара Мејс си ја избричи главата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Славниот Трини Лопез почина од коронавирусот! (ФОТО)

Васко Спасоски

Заблажете си го попладнето со брзи чоколадни колачиња

Слободен печат

Двејн Џонсон повторно најплатен глумец

Слободен печат

Уништете ги бактериите во организмот со редовно јадење на аронија

Слободен печат

Киану Ривс е бесмртен! Глумецот во центарот на смешна теорија на заговор

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Слатко исчекување во најголема тајност: Ед Ширан и неговата сопруга ќе станат родители

Слободен печат

На кампување во Македонија, разговор со Бојан Трајкоски, искусен кампер: Кампувањето е нова култура за новите генерации

Јасмина Кантарџиева Димков

Отстранете ја анксиозноста за помалку од една минута

Слободен печат

Конечно е откриено зошто не успеал првиот брак на Меган Маркл: Тревор бил доминантен во врската (ФОТО)

Слободен печат

11 докажани симптоми на ковид-19 што не смеат да се игнорираат

Слободен печат

Хороскоп за 12 август: Не откажувајте се од соништата!

Слободен печат