Крај на кариерата за Данецот, Ериксен е опериран

epa09265514 Christian Eriksen (C) of Denmark is stretchered off the pitch after receiving medical assistance during the UEFA EURO 2020 group B preliminary round soccer match between Denmark and Finland in Copenhagen, Denmark, 12 June 2021. EPA-EFE/Friedemann Vogel / POOL (RESTRICTIONS: For editorial news reporting purposes only. Images must appear as still images and must not emulate match action video footage. Photographs published in online publications shall have an interval of at least 20 seconds between the posting.)

Добри вести за здравјето на данскиот репрезентативец, Кристијан Ериксен кој изминатата сабота колабираше на теренот на натпреварот против Финска. Според весникот „Марка“ Ериксен е успешно опериран и се очекува денеска да биде пуштен на домашно лекување.

На него му е вграден специјален апарат, дефибрилатор, кој ќе му ја контролира работата на срцето.

Операцијата и вградувањето на дефибрилаторот,  ќе значат и крај на кариерата на Ериксен, но Данецот ќе може да води нормален живот.

Некои негови соиграчи како Дејли Блинд исто така имаа слични проблеми, но продолжија да играат фудбал. Блинд два пати колабираше на теренот, но се уште настапува за Ајакс, но за разлика од него, состојбата со Ериксен е далеку посериозна. Тој нема да продолжи да игра фудбал бидејќи не смее премногу да го оптеретува телото, а со тоа и срцето.

 

Видео на денот