Кошаркарите квалификациите за ЕП ќе ги доиграат турнирски и тоа во „меури“

Сите натпревари во двата „прозорци“ треба да се спроведуваат во „меури“, наместо традиционално да се игра домашен или на гостински терен.

Земајќи го предвид здравјето и безбедноста на играчите, тренерите и службениците и следејќи ја препораката од Медицинската комисија и Комисијата за натпревари, Извршниот комитет донесе одлука во врска со квалификациите за ноември 2020, и февруари 2021 година за континенталните купови како што следува:

Сите натпревари во двата „прозорци“ треба да се спроведуваат во т.н. „меури“ (“bubbles”), наместо на домашни или на гостински терени, со согласност на органите за јавно здравје на домаќинот и во согласност со здравствените протоколи на ФИБА (вклучително и тестирање на PCR и контролиран влез во безбедна средина во натпреварувачки град);

Секој „меур“ (“bubbles”) ќе се состои од четири или осум екипи (една или две квалификациски групи). Домаќините ќе бидат одредени на регионално ниво и ќе бидат објавени во догледно време.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Чурлинов со првите минути сезонава во Бундеслигата!

Оваа одлука на ФИБА значи дека македонската кошаркарска репрезентација во квалификациите за ЕП 2021 година ќе ги доигра турнирски но засега не е познато дали Македонија ќе биде домаќин на некој од турнирите или не.

Македонија досега во квалификациите одигра два натпревари, на стартот во Скопје загуби од Естонија со 72:81, а во второто коло загуби со 77:67 на гостувањето во Русија.
Следниот натпревар според календарот, избраниците на селекторот Александар Тодоров треба да го одиграат на 27 ноември во Италија, а на 30. ноември треба да и гостуваме на Естонија.

Во женска конкуренција. кошаркарките  во ноември ја чекаат дуели со селекциите на Хрватска на гости (12.ноември) и со Германија на домашен терен (15.ноември).

Прочитајте и...  Меси ќе го игра последното „Ел Класико“ во Барселона!?

Поврзани вести

Барса ги враќа навивачите на стадион поради Роналдо?

Слободен печат

Биелса му верува на Македонецот: Алиоски пред нов договор со Лидс!?

Слободен печат

ВИДЕО: Имаше негатива од 6:0, 4:0, но на крајот триумфираше!

Слободен печат

Репрезентативецот Ѓуроски прв стрелец во победата на Аликанте

Слободен печат

Сè е во знакот на „Ел Класико“: По 245 пат Барса против Реал!

Слободен печат

ВИДЕО: Фантастични Алиоски и Лидс против Астон Вила, хет-трик на Бамфорд!

Слободен печат

Остави Коментар