Комисија за финансирање на партиите ќе го разгледува случајот „унгарски пари“ во Словенија

Комисијата за финансирање на политичките партии во Собранието на Словенија расправа по информациите на порталот Нецензурирано за наводно унгарско финансирање на партијата на Јанез Јанша и медиуми блиски до него.

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, на сослушување е и поранешниот гувернер на Банка Словенија. Како што информираше претседателот на Комисијата, пратениците се блиску до заклучок.

Сепак, тој во оваа фаза не сакаше ниту да ги потврди, ниту да ги демантира информациите на Нецензурирано, кои пишуваа дека пари од Унгарија преку разни канали се влевале во Словенија и со нив се финансирала СДС (Словенечка демократска партија) на Јанша и медиуми блиски до нив.

Прочитајте и...  Падна цената на нафтата поради зголемениот број заразени од коронавирус

Прочитај повеќе

Индија има над 100.000 новозаразени со коронавирус во последните четири дена

Слободен печат

Д-р Солески: Примарното здравство многу добро се справи со првиот налет на КОВИД-19

Слободен печат

Кина има 297 активни случаи на коронавирус, со само три увезени новозаразени

Слободен печат

Андоновиќ: Протести во Бугарија и во Србија – полициска бруталност и незадоволство или политичка инструираност? (ВИДЕО)

Слободен печат

Земјите со лидери популисти немаат добар одговор на пандемијата на коронавирусот

Слободен печат

Како да разликувате летна настинка од Ковид-19?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се подготвува монтажен објект на Клиниката за пулмологија и алергологија

Слободен печат

Пандемијата му пречи и на градежништвото: Нема ни градежни материјали, а ни мајстори

Соња Кириџиевска

Русија го укинува задолжителниот карантин за странските државјани

Слободен печат

„Нови мерки, старо другарство“ – гледај театар на отворено (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп: Имам многу добар однос со Фаучи, но не секогаш се согласувам со него

Слободен печат

Прекината прес-конференцијата на гувернерот на Флорида – Го обвинија за фалсификување на бројот на случаи со коронавирус (ВИДЕО)

Слободен печат