Кој би рекол: Украина светски шампион во фудбал!

Конечниот резултат е 3:1 за младите украински надежи, иако поведиа корејските играчи уште во петтата минута преку Ли.

Но, во понатамошниот период од средбата доминираше Украина која најпрвин израмни благодарение на Суприага во 34. минута.

Истиот играч на стартот од второто полувреме донесе предност за својата селекција, а сите дилеми околу победникот ги реши Цитаишвили во 89. минута од средбата во Лоѓ, Полска.

На патот до финалето Украина во групната фаза го освои првото место, славеше против САД (2:1) и Катар (1:0), а ремизираше со Нигерија (1:1).

Во осминафиналето убедливо со 4:1 ја совлада Панама, па во четвртфиналето со 1:0 ја елиминираше Колумбија, а во претпоследната пречка исто така со 1:0 ја исфрли Италија.

Прочитајте и...  Лазаров го победи коронавирусот и му се враќа на ракометот!

Поврзани вести

Наполи нема дозвола да го менува името на стадионот во Диего Марадона!?

Слободен печат

Шукер: Четири сценарија за ЕП? Јас сум само за првата опција!

Слободен печат

Лазаров го победи коронавирусот и му се враќа на ракометот!

Слободен печат

Лапорта одби понуда од 250 милиони евра за Меси!

Слободен печат

Тајсон: Секако дека пушев марихуана пред борбата со Рој Џонс!

Слободен печат

Лига Европа, Трајкоски: Имаме тактика за брзата игра на Словенците!

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian