Tag : јужна кореја

Вести Свет

Јужна Кореја повторно воведе рестриктивни мерки: Нови жаришта на коронавирусот во Сеул

Слободен печат
Новите жаришта на коронавирус во јужнокорејскиот главен град Сеул властите ги прогласија за „кризна состојба” и повторно се воведени одделни рестриктивни мерки со цел да...
Вести Свет

Во Јужна Кореја задолжителни заштитни маски во јавен превоз и такси

Слободен печат
Од јужнокорејските граѓани ќе се бара да носат заштитни маски во такси возилата и јавниот превоз, почнувајќи од следниот вторник. Истата мерка ќе се применува...
Вести Свет

Повторно затворени училишта во Јужна Кореја, ученици се заразиле со коронавирусот

Слободен печат
Училиштата во јужнокорејскиот град Инчон повторно се затворени откако двајца ученици биле позитивни на коронавирусот. Десетици училишта во градот западно од Сеул повторно се затворени,...
Спорт Фудбал

Само во Јужна Кореја: Бараа манекенки на трибините, а добија секси кукли

Слободен печат
Екипата на Сеул за првиот натпревар во новата сезона во домашното првенство одлучи да порача 30 кукли, од кои 28 се женски, а две машки...
Вести Свет

Учител се заразил со коронавирус во ноќен клуб: Криел дека бил на забава, па ги заразил и учениците

Слободен печат
Властите на Јужна Кореја пронашле уште 28 случаи на коронавирус поврзани со ноќните клубови во Сеул, вкупно 119. Заменикот министер за здравство, Ким Ганг Лип...
Вести Свет Слајдер

Нови жаришта во Кина и Јужна Кореја: Дали ни се заканува втор бран од коронавирусот?

Слободен печат
Во моментот кога животот почна да се враќа во нормала, забележани се нови случаи на коронавирусот. Новите жаришта на коронавирусот во Кина и Јужна Кореја...
Вести Свет

Привремено затворање на клубовите во Јужна Кореја

Слободен печат
Градоначалникот на градот Инчон во близина на Сеул нареди привремено затворање на клубовите, дискотеките и другите угостителски објекти, поради загриженост за втор бран на коронавирусот....
Спорт Фудбал

Се врати фудбалот во Јужна Кореја, еве како се поздравуваат играчите (ВИДЕО)

Слободен печат
Продолжи фудбалската сезона во Јужна Кореја, без навивачи на трибините, резервните играчи на клупите со заштитни маски.. Јужнокорејците најдоа начин како да се поздравуваат играчите...
Спорт Фудбал

Меѓу најдобрите кадети, играчот на Тотенхем го заврши воениот рок (ФОТО)

Слободен печат
Напаѓачот на Тотенхем Хјунг-Мин Сон го заврши задолжителниот воен рок во Јужна Кореја. Играчот на премиерлигашкиот клуб настапи на многу високо ниво за време на...
Спорт Фудбал

Како изгледаат војничките денови на Сон

Слободен печат
Популарниот фудбалер на Тотенхем, Сон Хјунг Мин кој средината на минатиот месец се пријавил во кампот за маринци во армијата на Јужна Кореја, а сега...