Кизиќ и Костески за прва мундијалска радост

Откако на стартот од СП загуби со 20:23 од Аргентина, во второто коло од групната фаза на Светското кадетско првенство Македонија триумфираше над Нигерија (37:34).

После неочекуваниот пораз од Аргентина, беше зголемен притисокот врз македонските ракометари и им беше потребна победа. Стартуваа со неколку грешки, но благодарение на добрите перформанси во одбраната стекнаа водство од 7:3 после 10 минути игра.

И натаму одржуваа четири голови разлика, но после неколку нереализирани напади, му се дозволи на африканскиот претставник да израмни на 13:13 на шест минути до крајот првиот дел.

Нигерија беше „тврд орев“, не дозволуваше така лесно да биде надиграна, водеше рамноправна битка и во вториот дел стигна до нов егал (25:25). На 10 минути до крајот на мечот домаќинот повторно се одлепи на „плус два“, иако противникот и натаму беше блиску резултатски. Клучни беа одбраните на Кизиќ и погодоците на Костески (прогласен за МВП) за прва мундијалска радост. Кај стрелците најефикасен беше токму Костески со 13 голови, а три помалку запиша Серафимов.

Прочитајте и...  Норвич испадна од Премиер лигата

На трибините во СЦ „Борис Трајковски“ како поддршка за ракометните надежи беше и еден од најдобрите македонски ракометари, Кирил Лазаров. Наредниот трет мундијалски меч „црвено-жолтите“ во рамките од групата Ц ќе го имаат в петок од 20.30 часот против Бахреин.

Прочитај повеќе

Норвич испадна од Премиер лигата

Слободен печат

Јовановски останува претседател на ОФМ

Слободен печат

Бејл си игра мајтап со Реал, зема плата од 17 милиони евра за да спие на натпревар (ВИДЕО)

Слободен печат

Скандал во ПСЖ, Нејмар му ја украде свршеницата на соиграч

Слободен печат

Геј играч од Премиер лигата: Фудбалот сè уште не е подготвен за нас

Слободен печат

Паметен потег: Навивач на Јунајтед наследството од 55.000 фунти го вложил на титула на Ливерпул

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Коронавирусот се врати во Црвена звезда, позитивни дури шест фудбалери

Слободен печат

Јунајтед ги победи Сити и Челси, одличниот дефанзивец доаѓа на „Олд трафорд“?

Слободен печат

Англија завиена во црно: Почина легендарниот стопер, освојувач на СП

Слободен печат

Мурињо не се откажува од трофеите: Колку време им требаше на Клоп и Ливерпул?

Слободен печат

Белорусите имаат свој Меси, млад 18-годишен фудбалер ја посрами одбраната (ВИДЕО)

Слободен печат

Холандија во шок: Почина светска и европска шампионка во брзо лизгање

Слободен печат