Кинеската авиоиндустрија во вториот квартал бележи пад од речиси 5 милијарди долари

Поради последиците од новиот коронавирус, кинеската авиоиндустрија во вториот квартал од годината бележи пад од 4.89 милијарди долари.

Според податоците на кинеската Цивилна администрација за авијација, во првиот квартал од годината, авиоиндустријата загуби над пет милијарди долари.

Кинеската авиоиндустрија напредува побрзо за разлика од другите земји што сега попуштаат со мерките воведени поради Ковид-19.

Сепак бројот на патници укажува дека авиоиндустријата во Кина се уште е под нивото на кое се наоѓаше пред епидемијата.

Бројот на патници во јуни е за 42.4 отсто помал во однос на  минатата година, односно регистрирани се 30.74 милиони патници, додека податоците во мај покажуваат подобри резултати.

Прочитајте и...  Oд синоќа на депонијата Русино се пропуштаат само камиони на гостиварски Комуналец

Прочитај повеќе

Лажна вест е дека МВР распишало јавен оглас за вработување на 500 полицајци

Слободен печат

Делови од општините Карпош, Сарај и Гази Баба утре без струја

Слободен печат

Над 300.000 заразени со коронавирус во Шпанија

Слободен печат

Пожар во струјомер поради гром во тетовско Сиричино

Слободен печат

Комбинирана настава спас за учениците од септември?

Михаило Донев

Врие во ДУИ: Стравот од одење во опозиција е голем

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Борисов: Подготвен сум да заминам во секое време

Слободен печат

МНР: До моментов нема информации за засегнати граѓани на РС Македонија во Либан

Слободен печат

АЕК: Постапка за 5Г до крај на годината преку аукција, поединечни одобренија за сите опсези

Слободен печат

Грција испраќа спасувачки тим во Бејрут

Слободен печат

Кина со остар протест до САД заради најавената посета на американски министер на Тајван

Слободен печат

Нападнат Беким Асани: Планирам да купам пиштол, не може кој како ќе стигне да ме тепа!

Мирослава Бурнс