Како да го оладите вашиот миленик во жешките денови?

Ако вам ви е жешко, вашето куче се „вари“, но постојат неколку начини да му помогнете да се разлади во жешкото лето.

Сите кучиња сакаат да се шлапкаат во вода па и едно малечко базенче со вода ќе заврши работа. Кучињата најбрзо се разладуваат кога ќе плиснат во вода, па макар и на кратко, а исто така се и преслатки за фотографирање.

Постојат перничиња со гел кои се 5 до 10 степени поладни од надворешната температура, а кученцето ќе го пронајде перничето и ќе ужива на него бидејќи така и така си бара ладно. Доколку немате од каде да купите можете да импровизирате со гел ќеси за замрзувач и пешкирче или чаршав.

Прочитајте и...  Дали очилата го намалуваат ризикот за ковид-19? Луѓето кои носат очила имаат 5 пати помалку шанси да се заразат со коронавирус од луѓето кои не носат!

Кучињата исто така уживаат и во ладни закуски и играчки. Низ светот постојат најразлични играчки за кучиња, но препорачливо е да најдете некои кои се посунѓерести и впиваат повеќе вода. Потопете ги со ладна вода и поиграјте си со миленикот.

Вашите миленици се преслатки кога молат за храна, но наместо да им дадете нешто што е лошо за нив, направете им сладолед од состојки кои не им наштетуваат како грашок, банана, вода, малку мед и по некое овошје. Внимавајте да не биде премногу стегнат за да не предивика преголем шок.

Прочитај повеќе

Мозочниот удар е нов симптом на ковид-19 кај младите пациенти?

Слободен печат

Музиката ме спаси од дрога и проституција: Јас сум таа која требаше да биде на погрешно место во погрешно време

Слободен Печат

Прво виртуелно доделување на наградите „Еми“: Младата Зендаја изненадување на вечерта!

Слободен Печат

Имате проблем со мравки, муви, комарци, лебарки? Ова се најдобрите органски инсектицити за вашиот дом!

Слободен Печат

Легендарната Софија Лорен наполни 86 години: Феноменална и во деветтата деценија од животот (ФОТО)

Слободен печат

Дали очилата го намалуваат ризикот за ковид-19? Луѓето кои носат очила имаат 5 пати помалку шанси да се заразат со коронавирус од луѓето кои не носат!

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Дневен хороскоп за 21 септември: Во наредниот период ќе бидете пред голема дилема

Слободен печат

Еди Марфи ја доби првата ЕМИ награда во кариерата: Актерот се враќа на сцената! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Жените открија 13 работи за сексот кои би сакале мажите да ги знаат!

Слободен Печат

Во октомври ќе се случи редок феномен: Ова се нема случено уште од Втората светска војна!

Слободен Печат

Славниот готвач Гордон Ремзи откри нов трик: Многумина ја прават оваа работа погрешно во кујната! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Беше љубовница на Кристијано Роналдо, а сега е сопственичка на фудбалски клуб: Поранешната плејбој-зајачица ги почасти фановите! (ВИДЕО)

Слободен Печат