Каде се тајните болници во кои криминалците ги менуваат лицата?

Болница во Манила/Илустративно фото: EPA/MELYN R. ACOSTA

Илегалните болници на Филипините нудат услуги за пластична хирургија на криминалците за да им помогнат да избегнат апсење, велат властите.

Две такви нелегални болници може да бидат затворени „во следните недели“ откако полицијата изврши рација во првата во јужните предградија на Манила во мај, изјави полициски портпарол за Би-Би-Си.

Инструменти за трансплантација на коса, забни импланти и капки за избелување на кожата беа запленети од болницата во Пасај Сити пред два месеци.

„Можете да направите сосема нова личност од нив “, рече Винстон Џон Касио, портпарол на Претседателската комисија за организиран криминал (PAOCC).

Се верува дека двете нелегални болници под надзор се четири пати поголеми од онаа во Пасај, соопштија властите.

Се вели дека нивните клиенти вклучуваат луѓе од онлајн казина кои нелегално работат на Филипините.

Онлајн казина или Pogo (Операции за онлајн игри на Филипините) се грижат за играчите во Кина каде што коцкањето е нелегално. Но, полицијата вели дека Погос биле користени како покритие за криминални активности како што се телефонски измами и трговија со луѓе.

Тројца лекари – двајца од Виетнам и еден од Кина – кинески фармацевт и виетнамска медицинска сестра беа уапсени во рацијата во Пасај, од кои ниту еден немаше лиценца за работа на Филипините.

Властите пронајдоа и апарат за хемодијализа, што сугерира дека објектот, кој е околу 400 квадратни метри, нуди различни медицински процедури покрај пластична хирургија.

„Однадвор изгледаат како редовни клиники, но штом ќе влезете внатре, ќе бидете шокирани од видот на технологијата што ја имаат “, рече Касио.

Властите биле предупредени за постоењето на нелегална болница во градот Пасај.

Пого цветаше за време на поранешниот претседател Родриго Дутерте, кој бараше пријателски врски со Кина за време на неговиот шестгодишен мандат, кој завршува во 2022 година.

Сепак, неговиот наследник Фердинанд Маркос Јуниор започна акција против Пого, наведувајќи ги нивните криминални врски.

„Претседателот не сака Филипините да бидат познати како „центар за измами“ и ни даде директива да тргнеме по фармите за измами бидејќи тие целат голем број луѓе од целиот свет“, рече Касио.

Во декември 2022 година, службениците за имиграција уапсија осомничен член на кинеската мафија, кој наводно направил пластична операција за да избегне откривање. Таквите случаи може да се поврзани со подземните болници, рече Касио.

Градоначалничката на заспаниот град северно од главниот град, Алис Гуо, неодамна се најде на удар на критики откако центар за измама во Пого беше разбиен во близина на нејзината канцеларија.

Таа, исто така, беше обвинета дека е шпион на Кина, откако властите ги преиспитаа нејзините матични книги.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот