8 C
Скопје

Tag : болници

Вести Свет

Лекарите во Чешка против ублажување на мерките, болниците се речиси полни

Слободен печат
Претседателот на чешката лекарска комора, Милан Кубек, остро се спротивстави на плановите на Владата за ублажување на одредени мерки, воведени со цел да се спречи...
Вести Свет Слајдер

Ковид-19 во Франција: Рекорден број на хоспитализации во 2021 година

Слободен печат
Бројот на пациенти со ковид-19 во болниците низ Франција достигна рекорден број од ноември минатата година. Од 28.029 пациенти во болниците, на одделенијата за интензивна...
Вести Македонија

Во болниците низ Македонија од ковид-19 се лекуваат 611 лица

Слободен печат
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 359 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот,...
Вести Ви Препорачуваме Свет СП Неделник

Зошто се влошува состојбата со епидемијата во Британија?

Крис Џилс/Financial Times
Болниците во Велика Британија се соочуваат со поакутна здравствена криза отколку за време на првиот бран на ковид-19 минатата пролет, со многу повеќе пациенти кои...
Вести Свет

Меркел најавува „мега блокада”: Освен полициски час таа сака да го запре локалниот и меѓуградскиот јавен превоз

Слободен печат
Германската канцеларка Ангела Меркел се залага за многу поостри мерки за „мега блокада” низ целата држава, јави денeска весникот Билд. Според весникот, германските власти дискутираат...
Вести Македонија Слајдер

МЗ: Хоспитализирани се 766 пациенти со коронавирус, има и околу 450 празни места во ковид центрите

Слободен печат
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 426 пациенти позитивни и суспектни на коронвирусот. По...
Вести Македонија

Состојба во ковид-центрите низ Македонија: Хоспитализирани 889 пациенти, слободни кревети околу 500

Слободен печат
Во изминатите 24 часа во ковид-центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 519 позитивни и суспектни пациенти на коронaвирусот. По извештаите...
Вести Свет

Зајберт: Ситуацијата во германските болници е исклучително тешка

Слободен печат
Портпаролот на германската Влада, Штефан Зајберт денеска ја оцени ситуацијата во болниците во земјата како исклучително тешка поради коронавирусот. Бројот на потврдени случаи во Германија...
Вести Свет

Здружение на германски болници со предупредување до државата: Клиниките нема да можат да исплаќаат плати

Слободен печат
Здружението на германски болници предупреди на опасноста за неможност за исплата на плати на вработените од ограничувања во работата поради пандемијата. – Ако Владата не...
Вести Македонија Слајдер

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа хоспитализирани 14 лица, вкупно се лекуваат 426

Слободен печат
Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 14 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 426 лица сомнителни и потврдени...