Изненадување во Мајами: Јапонецот Таро Даниел го елиминираше Зверев

Фото: EPA-EFE/JOHN G. MABANGLO

Изминатата ноќ во тенисот се играше на турнирот во Мајами, а Таро Даниел приреди изненадување елиминирајќи го Александар Зверев.

Јапонецот кој е 97. тенисер на АТП листата го совлада 15. За само 73 минути игра. Таро Даниел славеше со 6:0 и 6:4.

Целосно доминираше во првиот сет и направи три брејка, ододлеа во своите два долги гема и третата сет топка ја претвори во 1:0, Зверев не доби ниту една прилика за брејк. Во вториот сет му беше потребен само еден брејк, а го направи во петиот гем кој го освои без изгубен поен.

Во третото коло Таро ќе игра против Емил Русовори.

Седмиот фаворит на вториот мастерс во сезоната, Холгер Руне во сва сета го победи Мартон Фучовиќ со 6:3 и 7:5, а лесно работата ја заврши и третиот носител, Каспер Руд кој со 6:2 и 6:3 го совлада Илија Лавшк.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот